Først var der fem, der tog på udflugt, siden fulgte to efter, og onsdag og lørdag i sidste uge stak endnu to patienter af fra Retspsykiatrisk Afdeling i Risskov.
»Vi indførte nogle sikkerhedsforanstaltninger i slutningen af juni, da vi havde haft syv bortløb inden for kort tid, hvor vi blandt andet kodede låsecylindrene om. Det har nu vist sig, at det ikke var nok,« siger Susanne Ebling, oversygeplejerske på Retspsykiatrisk Afdeling.
Kørte i hospitalets bil
I de to seneste tilfælde stak den ene patient af under en ledsaget udgang, mens den anden tilsyneladende ved hjælp af et sæt personalenøgler fik adgang til et personalekontor. Her fandt patienten en nøgle til en af hospitalets biler, som han flygtede i. Patienterne blev anholdt søndag efter et indbrud på et apotek i Nimtofte på Djursland.
Adgangskort og pinkode
Tidligere på sommeren afviste ledelsen på afdelingen, at der skulle foretages gennemgribende sikkerhedsændringer bortset fra omkodningen af låsene, men nu ændres systemet.
»Problemet lige nu er, at man kan låse sig ud, hvis man får fat i en nøgle eller en kopi. Vi vil nu lave et system med elektronisk sikring, som man kender fra biler. Der kommer til at sidde en chip i nøglen, og forsvinder der en nøgle, kan vi hurtigt gå ind og lukke den ude af systemet, så låsen afviser den,« forklarer hospitalets servicechef, Niels Bjørn Aller, om systemet, der forventes at være klar om få uger
Niels Bjørn Aller håber på længere sigt at kunne udbygge systemet med adgangskort og pinkode, der vil sikre afdelingen endnu mere.