Han var kun reserve, men den tidligere GOG-spiller Mikkel Hansen trådte for alvor ind på den olympiske scene i dagens kamp mod Rusland.
Med to flotte afslutninger i de sidste minutter vendte Mikkel Hansen et truende nederlag til en sejr, så Wilbeks drenge fortsat lever i OL-turneringen.
Det sidste af de tre mål er helt sikkert det mest spektakulære mål, der nogensinde er sat ind af et dansk landshold.
Danmark havde kampen igennem halset efter russerne. Syv minutter før tid, var de nede med tre mål - men med 34 sekunder tilbage udlignede Joachim Boldsen til 24-24. I angrebet havde Danmark taget Kasper Hvidt ud af målet - men russerne kiksede afslutningen mod det tomme mål og skød over.
Pludselig øjnede det danske hold mulighed for tre vigtige point og en OL-redning. Hurtigt opspil og tilkæmpede sig et frikast.
Det skulle OL-reserven Mikkel Hansen tage. Foran ham stod seks russere i to-meter-klassen. Mod alle odds fik han sendt bolden udenom muren og op i det fjerneste målhjørne, hvor russernes målvogter stod som en stenstøtte og kiggede på.
Sensationen var hjemme. OL-festen kan begynde.
- Det var selvfølgelig et sats at sende Mikkel Hansen på banen de sidste 8-10 minutter for han havde ikke spillet så godt i første halvleg. Men når det slutter sådan her, kan vi ikke være mere heldige. Vi spiller ikke ret godt, men resultatmæssigt er der ingen grænser for, hvad vi kan bruge det til. Nu håber jeg, at drengene får noget mere ro på, sagde landstræner Ulrik Wilbek efter kampen til TV 2.
Med sejren har Danmark tre point efter de første tre kampe. Island, Tyskland og Sydkorea har alle tre point, mens Rusland har to og Egypten et point. De fire bedste går videre til kvartfinalerne.
Danmark møder Island og Tyskland i de to sidste kampe.