Administration 

Region Hovedstaden vil fastansætte jordemodervikarer

Arkivfoto. (Foto: Foto: Morten juhl / Ritzau Scanpix)

Fødeafdelingerne i hovedstaden skal ikke længere bruge vikarer. I stedet for skal jordemødrene fastansættes.

Selvom der stadig er problemer med at sikre nok jordemødre på hospitalerne i Region Hovedstaden, indføres der fra 1. februar stop for at bruge eksterne jordemodervikarer. Det har politikerne vedtaget i håbet om, at nogle af de nuværende vikarer vil lade sig fastansætte.

En af jordemodervikarerne er Trine Norreen, der har 14 år som jordemoder i Region Hovedstaden bag sig. Siden februar har hun været tilknyttet som vikar, og tanken om en fastansættelse frister hende ikke.

- Som vikar oplever jeg en arbejdsglæde, jeg savnede som fastansat. Både økonomisk, fordi jeg ikke behøver arbejde så meget for at tjene det samme og fordi, jeg kan få lov til at restituere ordentligt mellem vagterne, siger hun til DR P4 København.

Hun forlod sin faste jordemoderstilling på 30 timer om ugen efter en sygemelding, der kom som reaktion på en periode med massivt arbejdspres.

- Alt for ofte stod jeg i en situation, hvor der ikke var nok på arbejde, og hvor man havde lovet at sætte en fødsel i gang, men ikke kunne gøre det, fordi der manglede jordemoderhænder. Jeg begyndte at sove dårligt og måtte til sidst indse, at min krop ikke orkede det mere.

Trine Norreens indtryk er, at arbejdsforholdene ikke er forbedret væsentligt, selvom en del ubesatte stillinger på de store fødeafdelinger på Hvidovre og Herlev Hospital er blevet besat. Og derfor vil hun hellere vinke farvel til fødeafdelingerne i hovedstadsområdet end at skrive under på en fastansættelse, når vikarstoppet træder i kraft 1. februar.

- Jeg oplever stadig, at der er meget travle vagter, så jeg er ikke parat til en fast stilling. Som jeg har det lige nu, vil jeg hellere fortsætte med at være freelance og tage til Norge og arbejde.

Blandt politikerne i Region Hovedstaden er man klar over, at man risikerer at mangle nogle af de jordemødre, der i dag får vagtplanerne til at gå op, når man sløjfer muligheden for at arbejde som vikar.

Det kan også betyde, at regionen i en periode må flytte flere fødende kvinder til en anden fødeafdeling, end der hvor de oprindeligt var planlagt til at føde, fremgår det af en redegørelse fra forvaltningen.

Men der er flere gode grunde til at stoppe brugen af vikarer, siger formand for Sundhedsudvalget, Christoffer Buster Reinhardt (K) til DR P4 København.

- Det er virkelig ikke en god forretning for os at købe vikarer ude i byen. Det betyder også, at vi ikke kan tilbyde patienterne den samme jordemoder, og det vil vi gerne, for det giver tryghed.

Han håber, at man kan løse problemet ved at få flere af de jordemødre, der i dag arbejder på nedsat tid, op på fuld tid. Mange af regionens jordemødre arbejder ikke fuld tid, påpeger han.

- Vi skal tage en kold tyrker, ligesom vi gjorde det på sygeplejerskeområdet for nogle år siden. Det havde vi succes med, så nu håber vi på at gøre det samme for jordemødrene.

Fakta

I perioden januar-september 2017 brugte Region Hovedstaden 3,4 millioner kroner på eksterne jordemodervikarer til Gentofte-Herlev Hospital, som er det hospital, hvor behovet for vikarer har været størst. Det oplyser regionen.

I slutningen af juni havde Amager-Hvidovre Hospital og Herlev Gentofte Hospital tilsammen 27 ledige jordemoderstillinger, fremgår det af en redegørelse fra forvaltningen. Her fremgår det også, at alle regionens fødesteder har meldt om udfordringer med at få vagterne dækket hen over sommeren.

En anden grund til at udfase vikarerne er arbejdsmiljøet, siger HR-direktør i Region Hovedstaden, Martin Magelund Rasmussen. I lang tid har trivselsmålingerne blandt jordemødrene vist et anstrengt arbejdsmiljø, og fra regionens side vurderer man, at det vil øge trivslen at sikre flere kendte ansigter og lige vilkår blandt medarbejderne.

- Det her er en del af en samlet indsats med flere elementer. Vi har øget optaget på jordemoderstudiet og ansætter samtidig flere nyuddannede jordemødre, og så har vi sammen med fødeafdelingerne aftalt, at flere jordemødre skal ansættes på fuld tid, siger han til DR P4 København.

For at undgå en situation, hvor man akut mangler jordemødre, laver regionen en overgangsperiode, hvor en økonomisk gulerod skal få medarbejderne til at arbejde mere.

- Vi har lavet nogle lokalaftaler, hvor vi honorerer de medarbejdere, der tager ekstraarbejde, højere end vi normalt gør, netop for at sikre fuld dækning af alle vagter, indtil vi har jordemødre nok.

Udsigten til at de fastansatte jordemødre skal løbe hurtigere, når man dropper vikarerne, bekymrer tillidsrepræsentant for jordemødrene på Herlev Hospital, Karin Jønsson, der også er næstformand i Jordemoderforeningen i hovedstadsområdet. Alligevel bakker hun op om beslutningen.

- Det betyder rigtig meget, at man kender de kollegaer, man møder på arbejdet. Selvom vores vikarer er dygtige, så fordrer det ikke et godt arbejdsmiljø, at man hver gang oplever, at det er nye ansigter, der ikke kender arbejdsgangene, og som har brug for vores assistance, siger hun.

Som vikar forstår Trine Norreen godt de fastansattes frustrationen. Men det ændrer ikke på, at hun holder fast i tilværelsen som vikar, selvom det betyder, at hun fremover skal rejse til Norge for at arbejde.

- Det giver mig en fleksibilitet i forhold til indkomst og arbejdstid. På en fødegang i Norge får man også ro til at gøre tingene færdige, inden man bliver sendt videre til næste forløb. Man kan endda nå at spise en mad i løbet af en vagt.

DR København

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere