Administration 

Regeringen: Ny bred aftale vil sikre virksomheder mod ulige konkurrence fra det offentlige

Virksomheder risikerer ulige konkurrence fra offentlige myndigheder. Det vil regeringen nu ændre på med en bred politisk delaftale. Private virksomheder skal nu kunne klage ét sted, hvis de oplever unfair konkurrence. Offentlige myndigheder skal desuden sætte priser efter internationale standarder, så virksomhederne ikke underbydes.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
Virksomheder skal fremover sikres bedre mod unfair konkurrence fra det offentlige. Det sker med en ny bred, politisk delaftale mellem regeringen, Socialdemokratiet, Dansk Folkeparti og Radikale Venstre. Aftalen glæder regeringen, for den er med til at sikre vækst og job i den private sektor."Den offentlige sektor skal bruge kræfterne på sine kerneopgaver fremfor at konkurrere med private virksomheder på ulige vilkår. Det skal være lettere for virksomheder at klage, hvis de oplever unfair konkurrence. Det glæder mig, at vi nu har sikret bred politisk opbakning til at tage vigtige skridt for at sikre fair og lige konkurrence mellem det offentlige og private virksomheder," siger innovationsminister Sophie Løhde (V), som står i spidsen for de politiske forhandlinger.
Mere lige konkurrence
Tiltagene er en del af regeringens udspil 'Fair og lige konkurrence', som skal klargøre vilkårene for konkurrence mellem offentlige og private aktører. Staten, kommuner og regioner skal sætte deres priser for erhvervsvirksomhed, så de lever op til anbefalingerne fra den internationale organisation OECD. Det offentlige skal fx medregne lån og profit på samme måde som en privat virksomhed.Desuden skal kommuner og regioner fremover fortælle virksomheder, der har tilbudt at løse en offentlig opgave, om grunden til, at kommunen eller regionen efter et såkaldt kontrolbud vælger selv at løse opgaven. Ved et kontrolbud har kommunen eller regionen undersøgt, hvad det vil koste selv at løse en udbudt opgave. Samtidig skal kommunalbestyrelser og regionsråd fremover hvert andet år forelægges en opfølgning på de opgaver, som de efter et udbud har valgt at løse selv."Aftalen vil være med til at modvirke, at offentlige myndigheder fastsætter priser under markedsprisen til skade for private virksomheder. Den vil være med til at sikre vækst i det private erhvervsliv. Det er også et vigtigt fremskridt, at vi får større åbenhed om de kontrolbud, der kommer fra kommuner og regioner. De virksomheder, der byder, skal have klar besked om, hvad de er oppe imod," siger økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll-Bille (LA).
Gavner virksomhederne
Aftalen er et vigtigt skridt, som vil gavne og styrke danske virksomheder i konkurrence med offentlige aktører.
"Det er vigtigt for danske virksomheder, at konkurrence mellem den offentlige sektor og det private erhvervsliv er fair og lige. Jeg er derfor utrolig glad for, at vi med aftalen sætter handling bag regeringens ambition om at sikre fair og lige vilkår. Vi tager nu bl.a. et første vigtigt skridt mod etableringen af en ny uafhængig klagemyndighed, hvor virksomhederne kan klage, hvis de oplever unfair konkurrence fra det offentlige," siger erhvervsminister Brian Mikkelsen (K).
Til efteråret vil regeringen bygge videre på udspillet. Klagemyndighedens kompeten-cer skal klarlægges. Grænserne for, hvilke erhvervsaktiviteter offentlige myndigheder må og ikke må udføre, skal defineres bedre.Regeringen vil derfor nedsætte en arbejdsgruppe, som skal bestå af KL, Danske Re-gioner, Dansk Industri og Dansk Erhverv, Økonomi- og Indenrigsministeriet, Er-hvervsministeriet og Finansministeriet. Den skal komme med konkrete forslag, der begrænser adgangen til statslig, regional og kommunal erhvervsaktivitet. Kredsen bag den politiske aftale mødes igen for at drøfte arbejdsgruppens forslag, når de er færdige.Fakta: Aftale om fair og lige konkurrence:
Prissætning: De gældende regler for prissætning ændres, så offentlig pris-sætning sker på fair konkurrencevilkår og i overensstemmelse med OECD's anbefalinger.

Arbejdsgruppen: Der nedsættes en arbejdsgruppe bestående af KL, Danske Regioner, Dansk Industri og Dansk Erhverv, Økonomi- og Indenrigsministeriet, Erhvervsministeriet og Finansministeriet (formand). Den kan se på, hvilke erhvervsaktiviteter offentlige myndigheder skal kunne eller ikke skal kunne udføre.

Kontrolbud: Der skal gælde strammere regler, når en kommune eller en region vælger selv at løse en opgave efter et udbud.

Bedre klageadgang: Der oprettes efterfølgende en ny uafhængig klagemyndighed, som skal give virksomheder én klageindgang, hvis de oplever unfair konkurrence fra det offentlige. Myndigheden placeres i Nævnenes Hus i Vi-borg og styrkes med henblik på bl.a. at sikre en effektiv sagsbehandling. Planen er, at dens konkrete kompetencer fastlægges i efteråret 2018.

Kontakt: Pressechef i Erhvervsministeriet René Gyldensten, tlf. 91227015, mail: rgy@em.dk
Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

cyklister i kBH
Nyheder

Dyre pendlerkort : København havner næsten i bunden i Europa

øl
Krimi

Tørstig tyv vendte tilbage igen og igen efter gratis øl

jagthunde
Dyreliv

Ulven er tilbage: Sådan beskytter du din jagthund

vaccination
Nyheder

To vaccineinvitationer lander i e-Boks: Derfor skal du kende forskellen

dansk politi
Krimi

Uenige om parkeringsplads: Kvinder i slagsmål ved supermarked

Børn afleverer deres besvarelser i Rettighedsstafetten
Nyheder

Hvert tiende barn vil ikke fortælle om krænkelser

vindmølle
Nyheder

Minister fjerner gammelt loft: Flere vindmøller kan blive stående

Tivolis nye forlystelsesområde Hikari
Underholdning

Tivoli hædres internationalt: Kun Disney slår København

vejhjælp
Biler

Her går bilen oftest i stå: Én fejl står bag hver tredje udrykning

Specialisterne Nick Messmann og Peter Beck fra Bruun Rasmussen
Livsstil

Har du guld i gemmerne? Her kan du få svaret gratis

Balder Borup
Nyheder

Sikkerhedshul i ChatGPT kunne sende Gmail-oplysninger til fremmede

Pokemon kort
Nyheder

Der kan være penge i Pokémon: Sådan tjekker du dine kort

eddercup
Nyheder

Forskere sender danskerne på edderkoppejagt: Håber at finde helt nye arter

elbil
Biler

Populære elbiler kan stige op mod 28.000 kroner efter nytår

kro
Mad og drikke

Historisk kro genåbner efter to års pause: Nu efterlyses gæsternes minder

de nominerede
Advertorial

Annonce

Hvem bliver Årets Forfatter 2026? Nu kan læserne bestemme

dansk politi
Krimi

Mand i hvid bil efterlyses: Talte seksuelt krænkende til to piger

dansk politi
Krimi

34-årig stoppet i Randers: Våben og stjålet nummerplade fundet

Broen
Nyheder

Bro lukker for bilister om natten: Her skal trafikken køre i stedet

Fisketorvet
Mad og drikke

Tysk fried chicken-kæde åbner sin første restaurant i Danmark

Monika Rubin
Nyheder

Ny rapport: Danmark anerkendte ægteskaber med børn under 15

læge
Sundhed

Danske forskere udfordrer gammel viden om antibiotika-resistens

retten i esbjerg
Krimi

Politiet søger vidner til drabssag fra Esbjerg

google hovedkvarter
Nyheder

Google får milliardbøde efter sag om brugernes lokationsdata

kanin
Dyreliv

Dyreværnet vil ændre kaninhold: Små bure skal høre fortiden til

 Hans Jørgen Thomsen
Sundhed

Op mod 240.000 danskere har udbredt lungesygdom - uden at vide det

Timm V
Film og TV

Timm Vladimir åbner kendte danskeres køleskabe i nyt tv-program

cyklister
Nyheder

Gratis kaffe skal få flere gymnasieelever op på cyklen

Dumplings
Nyheder

Populært legetøj lugter af benzin: Tænk finder problematiske stoffer

hjemmearbejde
Nyheder

Ny forskning peger på enkelt greb efter hjernerystelse

Bellinge natur
Nyheder

Millionstøtte skal forvandle marker til skov og ny natur

dansk politi
Krimi

Politi rykkede ud til to mænd med pistoler i Roskilde

ONDT
Underholdning

Bakken skruer op for uhyggen: Horrorforestilling skal få publikum til at tvivle

Landsholdet
Nyheder

15 unge danskere skal kæmpe mod verdens bedste i Shanghai

killinger
Dyreliv

Rekordmange katte endte på internat: Presset fortsætter efter sommeren

plejehjem
Nyheder

Store forskelle i ældreplejen: Se hvor mange der skifter job i din kommune

barn læser
Nyheder

Gratis bøger til landets mindste: Tilmeldingen er nu åben

Christian Bülow (O) medlem af Københavns Borgerrepræsentation Foto: Rune Pedersen
Nyheder

Forening risikerer at skulle betale kommunal støtte tilbage

politi dansk
Krimi

Kørte 133 km/t hvor han måtte køre 60: Nu konfiskeres to biler

Åbent landbrug
Nyheder

Trods efterårsvejret: 87.013 gæster strømmede til danske gårde

dansk politi
Krimi

Dødsfald efterforskes som drab

Nudity bot
Nyheder

Et billede er nok: Telegram-bots kan skabe falske nøgenbilleder på få minutter

AI
Nyheder

Danskerne bruger AI flittigt, men kun få har høj tillid

barn med far
Nyheder

4.500 børn rammes hvert år: SAVN vil give dem 12 nye rettigheder

Sigurd Barrett
Nyheder

Over 450 skoler kæmpede om særlig præmie fra Sigurd Barrett

dansk politi
Krimi

Politiet: Ring 114 hvis du ser denne mand

Gustav Salinas
Kendte

Fra nul til 60 millioner: Gustav Salinas vil fortælle sin historie i ny bog

penge
Nyheder

Ekstra millioner på vej: Skal få virksomheder ud af køen

Tivoli Halloween
Underholdning

Rekord fik Tivoli til at ændre kurs: Halloween bliver permanent længere

politi dansk
Krimi

43-årig voldtog sin ekskone og taxakunde: Udvises af Danmark i 12 år

Jacob Mark
Nyheder

Snyd med bopælspligten: Bøden kan stige til 100.000 kroner

politi dansk
Nyheder

Efter registerfejl: Politiet åbner igen for børneattester

villaer
Nyheder

Mange ældre bor i boliger, der ikke længere passer til deres liv

tv deltagerne
Film og TV

Seerfavoritter vender tilbage i Jaget Vildt: Nu får jægerne uventet hjælp

omsorg
Nyheder

Urolig over verden? Her er syv råd til at passe på dig selv

Rasmus Munk Alchemist
Mad og drikke

Verdenskendt dansk restaurant lukker fem måneder om året

læge
Nyheder

Efter millionindsats: 91 læger og 47 sygeplejersker ansat

dæk skiftes
Biler

Skal du skifte til vinterdæk nu? Her er reglerne, du skal kende

Royal run kongen
Sport

Her samler Royal Run Danmark i 2027

dansk politi
Nyheder

Politiet slog til på motorvejene: 73 forseelser på få timer

veteran match
Nyheder

57 kampe samler sporten om særlig hyldest til danske veteraner

Leopardus tilcayo
Dyreliv

"Mærkelig kat" viste sig at være noget helt særligt

dansk politi
Krimi

Hun sagde, det var benzin og tændte lighteren: Nu er 36-årig dømt

Henriette Kjærgaard Overgaard-Madsen
Nyheder

50 danskere får deres egne historier på den klassiske leverpostej

Ditte Okman
Kendte

Ditte Okman stopper på Radio IIII: Siger jobbet gjorde hende syg

mand i kørestol foran unge
Nyheder

Flere unge kommer alvorligt galt afsted i trafikken

landbrug
Dyreliv

59 gårde åbner dørene søndag: Kom helt tæt på dansk landbrug

pc
Krimi

18-årig 764-leder dømt for voldtægt og drabsforsøg begået på afstand

VR
Nyheder

Børn træner togture og indkøb i VR: Skal gøre hverdagen lettere

grønt
Iværksætteri

En halv lasagne blev starten på 10 års kamp mod madspild

tiktok
Nyheder

Norge advarer om populære apps: Kriminelle kan få kontakt til børn

bus
Nyheder

Nyt regionalt budget: Millioner til busser, uddannelse og PFAS

politi dansk
Krimi

Politi slog til mod bordel: To kvinder vurderes at være handlet

pårørende
Nyheder

100 pårørende samles til en dag i deres navn

østre landsret
Krimi

Otte års fængsel for grooming og seksuelle overgreb mod mindreårige

sociale medier på telefon
Nyheder

EU går efter techgiganternes greb om børn: Ud med vanedannende funktioner

Still fra filmen
Film og TV

Mads Mikkelsen, Tessa og robotter indtager Blokhavn i ny Gigis-film

læser i bog
Nyheder

Undersøgelse: Studerende er ofte stressede

far barn
Nyheder

3 millioner skal give knap 100 familier en bedre start