Godt nyt til alle Red Hot Chili Peppers fans. Bandet har nemlig meldt ud, at et nyt album er i produktion og forventes at blive udgivet i slutningen af 2010.
Det er trommeslager Chad Smith, der bekræfter den glædelige nyhed.
Det er efterhånden også lang tid siden, det amerikanske rockband sidst gav lyd fra sig. Seneste album 'Stadium Arcadium' udkom tilbage i 2006.
"Vi har tænkt os at skrive et stykke ud i fremtiden, det tager os som regel ret lang tid," siger Smith til Clash Magazine.
Ifølge rygter er det igen produceren Rick Rubin, der skal hjælpe til med næste udspil. Produceren har arbejdet sammen med Red Hot Chili Peppers siden udgivelsen 'Blood Sugar Sex Magic' i 1991.
Samarbejdet med Rubin er dog mere eller mindre bekræftet, idet Smith tidligere har udtalt, at det altid ender med at blive ham.