I går røg Barcelona ud af Champions Leauge. I dag kom turen til Real Madrid, der er ude af mesterholdsturneringen efter et 2-1 nederlag mod Bayern München.
Nederlaget blev grundlagt med det hidtil hurtigste mål i Champions League, der faldt efter bare 11. sekunder.
Direkte fra midtcirklen serverede Roberto Carlos bolden for Bayerns Hasan Salihamidžic. Han tog et træk op langs Bayerns højreside og lagde den følt ind til Roy Makaay. Makaay scorede sikkert. Så var festen i gang på Allianz Arena.
Bayern München fortsatte dominansen i første halvleg, hvor Real Madrid til tider virkede apatiske og resignerede. Lidt bedre blev det i slutningen af 1. halvleg, hvor Guti kom ind i stedet for Emerson hos Real Madrid. Men alligevel var Bayern ved at gentage chokstarten i begyndelsen af anden halvleg, da Van Bommel var tæt op at slukke lyset for Real Madrid.
Madrid var mere med i kampen i starten af anden halvleg, og bl.a. havde Van Nistelrooy et godt forsøg. Men man sad stadig med fornemmelsen af, at det sejlede i Madrids bageste kæde. Og 11. minutter inde i anden halvleg fik Bayerns Lucio hovedet på et udad skruet hjørnespark, og dermed blev det til 2-0 til hjemmeholdet.
Det var svært at se, hvordan Real Madrid skulle komme tilbage i kampen, men spaniolerne fik nogen hjælp godt 10 minutter før tid. Robinho lod sig vælte af målscorer Lucio, og Michel, den slovenske dommer pegede efter nogen tøven på straffesparksfeltet. I den efterfølgende tumult blev både Madrids Diarra og Bayerns Van Bommel præsenteret for det andet gule kort og måtte forlade banen. Uroen påvirkede dog ikke Van Nistelrooy, der scorede sikkert. Begge hold tilspillede sig chancer i de sidste minutter, og Sergio Ramos havde da også et nydeligt skud, der havnede i netmaskerne. Uheldigvis havde han brugt hånden til at tæmme bolden, og tættere på kom Real Madrid ikke