Administration 

Rapport: Ny beløbsgrænse åbner for social dumping

Modelfoto (Foto: Foto: Iris / Ritzau Scanpix)

Tre ud af fire faglærte skal konkurrere med udenlandsk arbejdskraft, hvis regeringen får sænket beløbsgrænse, fastslår ny rapport.

Regeringens planer om at åbne yderligere for udenlandsk arbejdskraft med en lavere beløbsgrænse vil skabe gunstige forhold for social dumping og løntrykkeri mod folk med korte uddannelser.

Det slår en ny rapport fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE-rådet) fast, skriver Fagbladet 3F.

Hele 70 procent af de ufaglærte og 85 procent af de faglærte har nemlig en årsløn, der er højere end 330.000 kroner, som er forslaget til den nye beløbsgrænse for, hvornår en udlænding kan få arbejde i Danmark.

De kan derfor risikere at skulle konkurrere med tilflyttende arbejdere fra de tredjelande, som regeringen vil hente arbejdere fra.

- Regeringen sælger den nye beløbsgrænse som en effektiv måde at hente specialiserede arbejdere ind fra udlandet. Men sænker man grænsen, åbner man for arbejdskraft, der kan gå ind og tage langt flere forskellige typer af job. Og dermed ikke kun de jobstillinger, der kræver medarbejdere med særlige kompetencer, forklarer Lars Andersen, direktør for AE-rådet.

I alt drejer det sig om 380.000 danskere, som årligt tjener mellem 330.000 og 418.000 kroner. De står nu overfor at skulle kæmpe med udlændinge om de samme job.

Lars Andersen fra AE-rådet frygter, at en stor gruppe af de ufaglærte og faglærte vil blive ladt i stikken, hvis virksomhederne får endnu flere muligheder for at håndplukke billig, udenlandsk arbejdskraft.

- Vi har så mange uudnyttede ressourcer i Danmark. Vi har omkring 100.000 ledige og over 10.000 unge, der mangler praktikpladser. Man burde måske begynde at tage fra den pulje, inden man kigger mod lande som Kina og Canada, siger Lars Andersen.

Hos Danmarks største fagforening 3F mener forbundssekretær Søren Heisel, at AE-rådets rapport understreger, at regeringens forslag skyder helt forbi målet.

Ligesom Lars Andersen mener han, at en lavere beløbsgrænse vil øge konkurrencen og skabe et lønpres i forhold til ufaglærte og faglærte job i Danmark.

- Der er slet ingen grund til at nedsætte beløbsgrænsen, når der er nok arbejdskraft at tage af her i landet. I stedet burde regeringen se dette som en gylden mulighed for at sikre, at vi får alle med, siger Søren Heisel.

Dansk Industri har kigget rapporten igennem, men kan ikke genkende de tal, som AE-rådet fremlægger. I stedet fastholder de, at en sænkning af beløbsgrænsen ikke vil øge konkurrencen for de ufaglærte i Danmark.

- Deres tal er vildledende. Vores mål er at tiltrække faglærte – ikke ufaglærte. Ifølge vores egne tal, vil den nye beløbsgrænse ikke være lav nok til, at ufaglærte fra tredjelande vil kunne søge om arbejdstilladelse i Danmark, fortæller Steen Nielsen, underdirektør i Dansk Industri.

Han understreger, at virksomhederne på trods af den nye beløbsgrænse fortsat i fremtiden skal forsøge at ansætte og uddanne så mange danske medarbejdere som muligt.

- Vi opfordrer stadig virksomhederne til at styrke den danske arbejdskraft. Behovet for faglærte arbejdere er bare på nuværende tidspunkt så stort, at vi bliver nødt til at hente flere håndværkere ind fra udlandet, siger Steen Nielsen.

Både Socialdemokratiet og Dansk Folkepartis top har været ude og afvise al støtte til regeringens forslag.

Og ifølge Mattias Tesfaye, udlændingeordfører for Socialdemokratiet, så viser AE-rådets analyse, at regeringen ”bluffer”, når de taler om, at de gerne vil trække højtuddannede til landet.

- Alle advarselslamper blinker hos os. Det her forslag åbner jo døren på vid gab for, at udlændinge kan komme ind i lavtlønnede job i Danmark. Det er derfor, vi afviser det.

Han opfordrer regeringen til at bekymre sig mere om at hjælpe voksne ufaglærte til at blive faglærte, skabe flere praktikpladser til unge og droppe besparelser på arbejdsløses uddannelse.

- Det er de ting, vi vil ændre - i stedet for at sørge for, at vi får flere indere og kinesere til Danmark for at køre busser og bygge huse, siger Mattias Tesfaye.

Heller ikke Dansk Folkepartis beskæftigelsesordfører, Bent Bøgsted, kan se nogen grund til at følge regeringens forslag.

- Det er netop derfor, at vi siger bastant nej til det her forslag. Det er skruen uden ende. Hvorfor skulle en arbejdsgiver ikke hyre en borger udefra, der er billigere og ikke tænker på at overholde danske regler, hvis de får chancen? Det ville sætte de danske lønmodtagere under et enormt pres, og det vil vi slet ikke være med til, siger han.

Hos regeringen deler integrationsminister Inger Støjberg (V) ikke bekymringen for, at en ny beløbsgrænse vil tiltrække lavtlønnet arbejdskraft fra udlandet og presse danske lønninger.

- Vi skal tage det meget alvorligt, når virksomhederne siger, at den nuværende beløbsgrænse står i vejen for, at talenter og kvalificeret arbejdskraft kan komme til Danmark. En grænse på 330.000 kr. er efter regeringens opfattelse udtryk for den rigtige balance. Det vil være en gevinst for dansk økonomi at kunne tiltrække kvalificeret arbejdskraft, skriver ministeren i et mailsvar til Fagbladet 3F.

Hun afviser, at manglen på arbejdskraft kan klares ved at uddanne de 100.000 danske arbejdsløse og hyre arbejdskraft fra resten af Europa, som reglerne allerede giver mulighed for i dag, hvor der er 17 millioner arbejdsløse.

- I regeringen er vi ikke modstandere af at tiltrække europæisk arbejdskraft – tværtimod. Men vi må bare konstatere, at det simpelthen ikke er nok. Virksomhederne melder alligevel om mangel på arbejdskraft. Og jeg forstår egentlig ikke rigtig, hvorfor oppositionen synes, det er helt fint at hente medarbejdere i Spanien og Grækenland, men ikke i USA og Canada, skriver Inger Støjberg i mailsvaret.

 

Fagbladet 3F

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset

katte
Dyreliv

Hoster din kat? Det kan være mere end en hårbolle

politi dansk
Nyheder

Advarsel fra politiet: Sommer-tyvene har travlt

badestrand
Nyheder

SSI advarer: Disse personer bør passe på i varmt badevand

brandbil
Krimi

Ældre mand sigtet: Satte ild til eget hjem

regn
Nyheder

Vand i boligen efter regnen? Det skal du gøre nu

Ulv
Nyheder

Tid til status: Så mange millioner koster ulven