Den amerikanske præsident Bush virker nærmest som en større miljøforkæmper end vores egen statsminister Anders Fogh Rasmussen. Det er det indtryk miljøordfører for De Radikale, Johs Poulsen, sidder tilbage med, efter han har hørt Bushs årlige tale til nationen.
»Der er noget, der tyder på, at Bush er mere visionær end Fogh, men nu må vi lige se hans visioner konretiseret,« siger han.
Præsidentens bebudede målsætinger om, at der skal skæres 20 procent i benzinforbruget og satses mere på vedvarende energi, ser Johs Poulsen som et udtryk for, at han har lyttet til den amerikanske befolknings ønske om en markant kursændring på miljøområdet.
»Det er blevet mere tydeligt, hvad klimaet kan betyde efter blandt andet Al Gores film om klimaændringer og efter orkanen Katarinas hærgen i New Orleans i,« siger Johs Poulsen.
Han vil ikke som resten af oppositionen stille sig op og kritisere Bush ambitioner for miljøet for ikke at være ambitiøse nok.
»Man kan godt stille sig op og sige, at det ikke er godt nok. Men enhver rejse starter med det første skridt. Jeg tror, at Bushs udmelding bliver betydningsfuld i den globale diskussion. Man skal ikke tale udviklingen ned, men give den modvind,« siger han.