Den radikale gruppe i Folketinget er irriteret over Marianne Jelveds angreb på Naser Khader i en ny interviewbog. I bogen »Borgens Dronninger« siger Marianne Jelved, at Naser Khader tidligere på året brød en klar aftale om, at kun Marianne Jelved selv måtte lancere planen om at tage afstand fra den gamle regeringspartner Socialdemokratiet. Men fordi Naser Khader alligevel gik ud og fortalte om de radikale planer, mener Jelved, at hun var nødt til at tage bruddet alt for tidligt.
Den slags mudderkastning gider folketingsgruppen ikke og derfor var der kritik af partilederen på fredagens gruppemøde.
»Gruppen er irriteret på mig. Men som jeg har sagt til dem: Jeg har en åben stil, og i øvrigt er det et interview, jeg har lavet for lang tid siden. Så der er ikke noget nyt i det«, siger Jelved til Politiken.dk. Hun mener nu, at historien om hendes og Khaders konfrontationer er »en gammel historie«
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.