Børn, barnlige sjæle og alle andre skulle efter planen have haft eftermiddags selskab af den elskede nisse Pyrus og julekalenderen "Alletiders Julemand" på TV2 i hele december, men en lille uge før det første afsnit skulle løbe over skærmen, er planerne lavet om.
Årssagen til denne kovending er, at TV2 har genset julekalenderen og mener, at den indeholder ting, som kan virke stødende. Det skriver Juleweb.dk.
- I vores gennemsyn mener vi, at ‘Alletiders Julemand’ indeholder elementer, som har en forældet skildring af både mennesker og kulturer, og som kan misforstås for især børn, som ikke kan sætte fortællingen ind i en historisk kontekst. Beslutningen er truffet på baggrund af en længerevarende periode med grundige overvejelser og drøftelser, siger Mette Nelund fra TV2 til juleweb.dk.
I julekalenderen ser man blandt andet en gruppe dansere, som var malet sort i hovedet og klædt ud som flødeboller.
Og det er ikke kun i sendefladen, at "Alletiders Julemand" forsvinder. Den er også blevet fjernet fra TV2 PLAY.
Som erstatning for "Alletiders Julemand" kommer i stedet end anden Pyrus kalender - nemlig "Pyrus i Alletiders Eventyr".
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.