Selvom man er stor, kan man godt være kvik. I hvert fald har forskere nu fundet ud af, at de enorme pukkelhvaler har hjerneceller, der minder om dem, der sidder i menneskehjerner.
Den type celler ses ellers kun hos mennesker, aber og delfinarter, skriver Reuters.
Pukkelhvalen, der som voksen vejer omkring 36 ton, er blevet undersøgt af forskere fra Mount Sinai School of Medicine i New York. Forskerne mener, forekomsten af hjernecellerne betyder, at pukkelhvalerne er klogere, end man hidtil har troet.
De fundne hjernecelles funktion er ikke helt klar, men forskerne mener, at de er med til at give mulighed for mere kommunikation og læring hos arter. De er således til stede hos mennesker og store aber, men ikke hos mindre abearter.
Dermed kan de også være med til at forklare, at pukkelhvalerne har et højtudviklet socialt system under havoverfladen.
»Det er sandsynligt, at nogle af disse evner hænger sammen med den samme historiske udvikling i hjernerne hos mennesker og hvaldyr,« skriver forskerne ifølge Reuters i tidsskriftet The Anatomical Report.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.