Som Noahs Ark holdt Det Fynske Dyrskue sig oven vande på trods af weekendens massive regnskyl over Odense.
For 47.209 gæster trodsede regnen og lod sig lokke af alt lige fra grisevæddeløb til dressurridning.
Bange anelser lørdag
Det er næsten lige så mange som sidste år, hvor det rekordstore besøgstal var på 48.000 i et bedre vejr.
»Vores platform er god, og derfor kunne regnen ikke drukne Det Fynske Dyrskue,« lød det fra dyrskuechef Frans Erve kort efter, at årets sidste gæster havde forladt det store landbrugsshow i går.
I år fejrede dyrskuet 125-års jubilæum, og arrangørerne havde håbet på at sætte ny publikumsrekord med 50.000 besøgende. Alligevel var Frans Erve særdeles tilfreds.
Tilfreds chef
»Det er fantastisk at så mange tog vejret med opløftet pande og besøgte dyrskuet. Så på trods af regnen vil jeg ikke klage,« sagde dyrskuechefen.
Han måtte dog erkende, at han var en smule nervøs efter lukketid lørdag.
»Der kom kun halvt så mange, som der plejer om lørdagen. Men til gengæld kom der 20.000 i dag (søndag, red.), hvilket er dobbelt så meget, som der plejer at komme på en søndag,« fortalte Frans Erve.
Glade børn
Som et højdepunkt ved årets landbrugsshow nævnte han, »at børnedyrskuet var gået over alt forventning«, og at de fynske børnefamilier har taget begivenheden til sig.
Næste år vil Det Fynske Dyrskue arbejde på at lokke flere voksne uden børn til at bruge en dag mellem dyr som tonstunge tyre og landbrugsmaskiner.