En 44-årig mand er søndag blevet varetægtsfængslet i tre uger for at have slået en togkontrollør og kastet salmiakspiritus i ansigtet på to kvinder.
Det oplyser central efterforskningsleder Espen Godiksen fra Københavns Politi.
Manden er ifølge Espen Godiksen blevet varetægtsfængslet i surrogat på en psykiatrisk afdeling.
Det er uvist, hvordan den 44-årige forholder sig til sigtelsen, eller om han har kæret fængslingen.
Det var lørdag eftermiddag, at politi og ambulancer var til stede ved Ny Ellebjerg Station i Valby, hvor en mand blev anholdt for at have kastet salmiakspiritus mod passagerer i et S-tog.
Sigtet for grov vold
Den 44-årige er sigtet for almindelig vold ved at have slået togkontrolleren i ansigtet. For forholdene med salmiakspiritussen er han sigtet for grov vold.
Salmiakspiritus er en gennemsigtig væske, der kan bruges til rengøring, hvis det blandes op med vand.
Hvis det kommer i kontakt med huden, kan det forårsage svære ætsninger, øjenskader eller koste nogen livet, alt efter hvor stor mængden er, og hvilken koncentration der er tale om.
Det kan også give skader på luftvejene, hvis man indånder en sky af midlet, når det fordamper.
Det vides ikke, hvor alvorlige de to kvinders skader er.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.