Administration 

Professor Claus Felby bliver chef for Novo Nordisk Fondens bevillinger til life-science-forskning, der kan fremme bæredygtig udvikling

PRM / Professor Claus Felby bliver chef for Novo Nordisk Fondens bevillinger til life-science-forskning, der kan fremme bæredygtig udvikling

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

Pressemeddelelse fra Novo Nordisk Fonden

Claus Felby, professor ved Københavns Universitet, skal stå i spidsen for Novo Nordisk Fondens bevillinger til life-science-forskning, der har potentiale til at kunne omsættes til nye bioteknologiske løsninger til gavn for mennesker og miljø.

Fonden meldte i juni sidste år ud, at den planlægger at firedoble sine årlige udbetalinger frem mod år 2023 og samtidig vil udbrede sin støtte til flere områder.

Fonden vil bl.a. støtte forskning, uddannelse og innovation inden for industriel bioteknologi, plante- og fødevarebioteknologi og miljøbioteknologi, som kan forbedre bæredygtigheden i samfundet og bidrage til at reducere vores påvirkning af miljøet.

Claus Felby siger: "Jeg glæder mig meget til at være med til at opbygge fondens nye støtteområde inden for bæredygtighed, som kommer til at blive et markant satsningsområde for Novo Nordisk Fonden i fremtiden. Jeg håber, at jeg med min viden og erfaring på området kan medvirke til, at Novo Nordisk Fonden støtter formål, hvor der kan opnås banebrydende resultater til gavn for samfundet."

Claus Felby kommer fra en stilling som professor i biomasse og bioenergi, Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning, Det Naturvidenskabelige Fakultet ved Københavns Universitet.

Han er en internationalt anerkendt forsker, som har arbejdet med biomasse og bioteknologi i mere end 20 år, både akademisk og inden for industrien. Han har omfattende erfaring med at styre store forskningsprojekter, både i Danmark og i EU-regi, og har gennem sin karriere lagt stor vægt på at arbejde tværfagligt og at samarbejde med virksomheder. Hans fokus har overvejende været på bioenergi og bæredygtighed, men også på bl.a. produktion af biomasse, planteforædling, landbrug, skovbrug og energiteknologier.

Claus Felby har gennem sin karriere opnået imponerende resultater og har publiceret 113 videnskabelige artikler og udtaget 24 patenter eller patentapplikationer. I 2016 opdagede han sammen med en forskergruppe en "omvendt fotosyntese" proces, hvor sollys bruges til at nedbryde plantemateriale i stedet for at opbygge det. Opdagelsen kan få stor betydning for produktionen af biobrændsler og biokemikalier.

Birgitte Nauntofte, adm. direktør i Novo Nordisk Fonden, siger: "Claus Felby er en visionær, innovativ og erfaren leder inden for det bioteknologiske forskningsfelt. Han har stået i spidsen for nytænkende forskningsprojekter med nationale og internationale partnere fra både den akademiske og den industrielle verden. Med ansættelsen af Claus Felby styrkes vores støtteområde inden for basal og anvendelsesorienteret life-science-forskning, der kan fremme bæredygtighed til gavn for samfundet, betydeligt."

Claus Felbys titel bliver Head of Life Science Research and Industrial Applications Promoting Sustainability. Han tiltræder den nyoprettede stilling den 1. marts.

Om Claus Felby (f. 1964)

Stillinger:

2004-: Professor i biomasse og bioenergi ved Institut for Geovidenskab og Naturforvaltning, Det Naturvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet

2001-2004: Lektor, Den Kongelige Veterinær- og Landbohøjskole.

2001-2008: Konsulent, Pulp and Paper Technology, Novozymes A/S.

1997-2001: Forsker, Enzyme Development and Applications, Novo Nordisk A/S.

Uddannelse: 1997: Ph.d., Forest Products, Den Kongelige Veterinær- og Landbohøjskole.

1994: Cand.silv. i Skovbrug, Den Kongelige Veterinær- og Landbohøjskole.

Kontakt:

Christian Mostrup Scheel, presseansvarlig, tlf.: 3067 4805, cims@novo.dk

Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her:

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset

katte
Dyreliv

Hoster din kat? Det kan være mere end en hårbolle

politi dansk
Nyheder

Advarsel fra politiet: Sommer-tyvene har travlt

badestrand
Nyheder

SSI advarer: Disse personer bør passe på i varmt badevand