Administration 

PRM: Idrætsinitiativer fra i Aalborg, Hørning og Thy er i finalen om 100.000 kr.

Nu er de tre finalister til Danskernes Idrætspris fundet. Finalisterne er Lykkeliga, Aktive familier i Hørning og FC Thy Piger. Den endelige vinder, der bliver offentliggjort 6. januar 2018 ved DR's sportsshow SPORT 2017, modtager 100.000 kr. Danskernes Idrætspris er præsenteret af e-Boks i samarbejde med DIF og DR P4.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
DIF's bestyrelse udvalgte tirsdag 5. december 2017 de tre finalister, der fortsat er med i dysten om at vinde Danskernes Idrætspris og de 100.000 kroner, der følger med. Valget faldt på 'Lykkeliga', der er indstillet i Nordjylland, 'Aktive familier' i Hørning, der er indstillet i Østjylland og 'FC Thy Piger', der er indstillet i Midt og Vestjylland.

Der var i alt otte initiativer fra hele landet at vælge imellem for bestyrelsen. De otte initiativer var fundet ved en afstemning i de regionale P4-distrikter, hvor 14.267 danskerne deltog. I alt var der indstillet 229 forskellige idrætsinitiativer.

DIF har udvalgt de tre finalister på baggrund af en række kriterier. Initiativerne skal i særlig grad gavne den lokale foreningsidræt og styrke fællesskabet og glæden ved at være aktiv i en idrætsforening. Derudover skal initiativerne kunne stå som inspiration for andre.

Om de tre finalister siger DIF's formand, Niels Nygaard:

"'Lykkeliga' er et spændende initiativ, der viser, at alle børn og unge - også udviklingshæmmede - kan have stort udbytte af foreningsidræt. Initiativtager, Rikke Nielsen, er en frontkæmper, der har skabt et unikt tilbud for en gruppe, som 'raskidrætten' i mange år ikke har haft nok fokus på. Nu går børn med blandt andet Downs syndrom til ugentlig træning og spiller kampe mod lykkeligahold fra andre byer. Det er et eksempel, som andre kan lære af."

"Det er imponerende med så mange familier, der deltager i 'Aktive familier' i Hørning. Her er et idrætstilbud, der er skabt til den travle børnefamilie, som gerne vil motionere i en idrætsforening. Der er et forbilledligt fokus på, at alle i familien - der sagtens kan indeholde tre generationer - skal have mulighed for at dyrke idræt hver for sig, men også på samme tid, og ikke mindst i fællesskab. "

"FC Thy Piger er også et interessant initiativ fordi, der her er tale om et banebrydende samarbejde mellem ellers rivaliserende naboklubber. Fem klubber er simpelthen gået sammen om at redde pigefodbolden i hele området. På trods af de forholdsvis store afstande og størrelsesforskellige mellem klubberne har de skabt et ligeværdigt samarbejde, der styrker både spillere og foreninger. Det er initiativer som dette, der kan vise vejen for andre idrætter i tyndt befolkede områder af idrætsdanmark," slutter Niels Nygaard.

Den endelige vinder af Danskernes Idrætspris bliver udvalgt af DIF's bestyrelse og offentliggjort 6. januar 2018 til DR's sportsshow SPORT 2017, hvor prisen vil blive overrakt af e-Boks, DIF og DR P4.

Om de tre finalister:

Lykkeliga - indstillet i Nordjylland

Idrætsinitiativet fra Aalborg handler om at give udviklingshæmmede børn og unge mulighed for at dyrke håndbold i en forening. Initiativtager er Rikke Nielsen, der er tidligere landsholdsspiller. Hun insisterede på, at hendes datter med Downs syndrom skulle have et mulighed for at spille håndbold og startede Lykkeliga op, hvor mange børn og unge nu træner og spiller kampe mod andre tilsvarende hold i Lykkeligaen. Det giver lykkeliga-spillerne kæmpe oplevelser og livsglæde.

For både forældre og børn er 'Lykkeliga' et unikt fællesskab, der rækker ud over selve håndbolden på halgulvet.

Aktive familier i Hørning - indstillet på Østjylland

'Aktive familier' i Hørning er en del af Hørning Puls. I det idrætsinitiativ er der fokus på den travle børnefamilie. Her kan store som små bevæge sig og lege med deres forældre. På den måde kombineres motion og kvalitetstid med børnene.

Blandt aktiviteterne er skattejagt, udefitness, forhindringsbane, cykellege, orienteringsløb, Pokémon Go, geocaching. Der er aktiviteter for børn og voksne og der er garanti for at både børn og voksne får sved på panden.

Indendørs har flere og flere fundet vej til gymnastiksalen, hvor man kan få 1,5 time fyldt med fællesopvarmning og max gas på redskaberne bagefter. En søndagscafé med kaffe, kage/boller og saftevand sørger for, at der også er plads til hygge i pauserne.

FC Thy Piger - indstillet i Midt- og Vestjylland

Idrætsinitiativet i Thy består af et unikt ligeværdigt samarbejde mellem fem gamle rivaliserende klubber: Frøstrup Hannæs IF, IF Nordthy, Nors BK, Koldby-Hørdum IF og Thisted FC. Samarbejdet betyder, at piger kan fortsætte med at spille fodbold, selvom de bor i et lokalsamfund, hvor der ikke er så mange spillere. Og pigerne får mulighed for at spille fodbold på et højere niveau, end de ellers havde mulighed for. Som en konsekvens er janteloven sat ud af funktion - pigerne må gerne være dygtige til fodbold. Hos FC Thy Piger træner pigerne i rotation mellem alle fem klubber. Dertil kommer, at pigerne træner og spiller kampe lige meget i alle klubber. På den måde føler pigerne nu, at deres hjemmebane nu ligger i alle fem klubber.

Hos FC Thy Piger - hvor der er 45 km mellem Frøstrup i nord til Hørdum i syd - vokser antallet af medlemmer, og samarbejdet har i praksis reddet pigefodbolden i Thy.

Læs mere på www.danskernesidrætspris.dk.

For mere information, kontakt:

Susanne Søndahl Wolff, kommunikationsdirektør i e-Boks

ssw@e-boks.dk, mobil: 23 82 13 14

Torben Lollike, kommunikationskonsulent i DIF

tolo@dif.dk, mobil: 20 40 98 89

Om e-Boks

5 mio. danskere modtager hvert år post i e-Boks - den digitale postboks, som er tilgængelig fra en hvilken som helst computer eller smartphone over hele verden. Herudover er der yderligere 7 mio. borgere, der modtager posten digital i resten af Norden og andre lande. I 2016 blev 368 mio. dokumenter leveret via e-Boks. Blandt afsenderne er alle danske banker, alle landets kommuner og statslige styrelser, ATP, en række realkreditinstitutter, forsikringsselskaber, energiselskaber, fagforeninger og teleselskaber samt arbejdsgivere, som sender lønsedler til deres medarbejdere. e-Boks er ligeligt ejet af Nets og PostNord.

Læs mere på www.e-boks.com.
Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen