Administration 

PRM / Religion står i vejen for ligestilling

Jo mere religiøs - jo mindre ligestillingsorienteret. Det gælder både for kristne og muslimske mænd. Sådan konkluderer en ny analyse af religions betydning for holdninger til ligestilling og maskulinitetsopfattelser fra Als Research.

Pressemeddelelse fra Udenrigsministeriet

Analysen viser, at jo højere grad af religiøsitet en mand har, jo mindre ligestillingsorienteret er han. Når man ser på de meget religiøse både muslimske og kristne mænd er de overvejende enige i mange af de udvalgte spørgsmål til ligestilling og holdninger til maskulinitet.

Dog viser analysen også en tydelig forskel i graden af religiøsitet på tværs af de tre grupper. 31% af de muslimske mænd med ikke-vestlig baggrund er meget religiøse. Til sammenligning er det 23% af de kristne mænd med ikke-vestlig baggrund og 2% af de kristne mænd med dansk eller vestlig baggrund.

De meget religiøse mænd på tværs af religiøst tilhørsforhold har stort set samme sandsynlighed for at være enige i fx, at manden bør have det sidste ord, når det gælder beslutninger i hjemmet, at især kvinden bør tager sig af børneopdragelsen og de huslige pligter, og at hvis nogen fornærmer en mand, bør han forsvare sit omdømme med magt om nødvendigt.

"Analysen peger på, at mænds holdninger til ligestilling i Danmark hænger mere sammen med graden af religiøsitet, end om man er kristen eller muslim. Det viser, at religion kan stå i vejen for ligestilling. For jo mere religiøs en mand er - jo mindre ligestillingsorienteret er han. Vi skal turde tale om, at religion kan have betydning i forhold til holdninger til ligestilling og seksualitet. Mange finder værdi i religion og religiøse fællesskaber. Religion må dog aldrig være en undskyldning for manglende ligestilling", udtaler ligestillingsminister, Eva Kjer Hansen.

De mest religiøse muslimske mænd skiller sig ud fra de øvrige Ikke-vestlig eller dansk/vestlig baggrund ser ud til at spille ind på fx holdningen til, hvorvidt kvinder der går udfordrende klædt, selv er skyld i, hvis de udsættes for seksuelle overgreb. 39% af de mest religiøse muslimske mænd med ikke vestlig baggrund er enig i det udsagn. For kristne mænd med ikke-vestlig baggrund er tallet 26%, mens det for de mest kristne med dansk eller vestlig baggrund er 12%

Derudover er der enkelte andre holdninger, hvor der er forskel mellem de meget religiøse muslimer og de meget religiøse kristne. Det gælder fx i forhold til spørgsmålet om, hvorvidt homoseksualitet ikke bør være accepteret i samfundet. 86% af de mest religiøse muslimske mænd med ikke-vestlig baggrund er enige i udsagnet, hvilket gælder for 52% af de mest religiøse kristne med ikke-vestlig baggrund og 5% for de mest religiøse kristne med dansk eller vestlig baggrund.

"Analysen bekræfter mig i, at holdningen til homoseksualitet blandt meget religiøse muslimske mænd er problematisk. Den holdning hører ingen steder hjemme, når man lever i Danmark. Hvis man skal være en del af det danske samfund, skal man også acceptere den grundlæggende præmis, at man har ret til at elske, hvem man vil og leve det liv, som man ønsker", siger Eva Kjer Hansen

Den samme forskel ser man i spørgsmålet om, hvorvidt ens partner/ægtefælle ikke må have venner af det modsatte køn ud over familien. 47% af de mest religiøse muslimske mænd er enige, hvilket er markant flere end de mest religiøse kristne mænd (hhv. 7% for de ikke vestlige kristne og 3% for de dansk/vestlig kristne).

Fakta om undersøgelsen

I februar 2019 blev en stor undersøgelse af maskulinitetsopfattelser og holdninger til ligestilling - særligt blandt minoritetsetniske mænd offentliggjort. Som en forlængelse til den undersøgelse, har Als Research nu gennemført en supplerende analyse af religions betydning for mænds maskulinitetsopfattelser og holdninger til ligestilling. Analysen er baseret på spørgeskemadata fra 1.736 mænd, som fordeles på tre grupper: muslimske mænd med ikke vestlig baggrund, kristne mænd med ikke-vestlig baggrund og kristne mænd med dansk eller vestlig baggrund. Der var ikke tilstrækkelig data til at inkludere kvinder eller øvrige religiøse tilhørsforhold i analysen.

Mændenes grad af religiøsitet er opgjort på et indeks fra 0-14. Analysen ser især på de overordnede tendenser, når graden af religiøsitet stiger, og på hvorvidt der er kan findes en forskel på holdningerne blandt de meget religiøse mænd (grad 13 og 14 på indekset).

Der tages i analysen en række forbehold, herunder bl.a. at der er forholdsvis få observationer for meget religiøse kristne mænd med dansk/vestlig baggrund, hvorfor konklusionerne for denne gruppe bør læses med forbehold herfor. Bl.a. på baggrund af stikprøvens størrelse, fremhæves det også i analysen, at en undersøgelse med en større stikprøve kunne finde, at der er statistisk signifikante forskelle mellem grupperne på nogle af de spørgsmål, hvor denne undersøgelse afviser, at forskellene er tilstede.

Kontakt:

Presserådgiver Morten Kaus tlf.: +45 20531704 email: morkau@um.dk

Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/religion-star-i-vejen-for-ligestilling?releaseId=13573042

Via Ritzau

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften