Administration 

PRM / Ny undersøgelse: Forbrugerne har behov for hjælp til at spise klimavenligt

Billed 1 (Foto: Free)

En ny undersøgelse fra februar 2019 viser, at danske forbrugere gerne vil leve mere bæredygtigt - men mange ved ikke, hvorfor og hvordan de kan gøre den største forskel ved at spise mere plantebaseret. Vaner og mangel på tid og viden er store barrierer for at spise mindre kød - i en af Europas mest kødforbrugende nationer.

Pressemeddelelse fra OutCom A/S

FNs Verdensmål nr. 15 sætter fokus på bæredygtig fødevareproduktion, klimavenlig kost og mindre madspild. Og det er også varme emner på den offentlige dagsorden i Danmark. Eksperterne taler om behovet for et helt nyt fødevaresystem, hvor industrien producerer mere bæredygtigt - og hvor forbrugerne spiser mere plantebaseret kost og undgår madspild.

Men selvom mange forbrugere gerne vil leve mere bæredygtigt, så blokerer indgroede vaner og manglende viden for forandring hos det store flertal. Det viser en ny undersøgelse gennemført af Voxmeter i februar 2019 for Knorr.

Markant behov for oplysning og enkle løsninger

"Undersøgelsen viser, at der er behov for langt mere information om, hvorfor det er så vigtigt at spise mere plantebaseret, og hvordan forbrugerne kan "spise verden bedre".

"De færreste ved, at 1/3 af den samlede udledning af drivhusgasser stammer fra det, vi spiser. Og tallene viser, at budskabet om, hvor meget det betyder at reducere kødforbruget, skal formidles mere klart," siger Kirstine Hovgaard, brand ansvarlig for Knorr i Danmark."

"72% af alle adspurgte vil gerne leve mere bæredygtigt, men hele 54% vil ikke skære ned på kødforbruget - og heraf begrunder 32% det med, at de ikke synes, at det er vigtigt. Disse tal taler deres tydelige sprog. Der er virkelig behov for, at vi som producenter tager et medansvar for at oplyse om fødevarernes reelle andel af klimaudfordringen - og om alternativer til kød, der smager ligeså godt."

Svært i en travl hverdag

"Det er ikke svært at bekende sig til verdensmålene om at passe på vores klode og sikre en god fremtid for vores børn, børnebørn og oldebørn. Men det er svært at tilberede velsmagende, ernæringsrigtige og klimavenlige måltider i en travl hverdag. Det siger vores kunder, når vi spørger dem om deres syn på et skifte til en mere bæredygtig levevis."

"40,9 % siger, at, de oplever udfordringer ift. at ændre kosten til at være mere plantebaseret. Og heraf fortæller 56,3 %, at de ikke har ikke nok viden om alternativer til kød, der smager ligeså godt."

"Mange forbrugere synes, at det er svært at leve op til de smukke billeder af avancerede vegetariske og veganske retter, som vi dagligt møder på de sociale medier. Samtidig har langt fra

alle lyst og overskud til at bruge flere timer hver dag på at købe ind og lave mad. Knap 5 ud af 10 siger, at de vil bruge mindre end 30 min. på at tilberede aftensmad i hverdagen."

"Derfor må vi som fødevareproducenter blive bedre til at tilbyde nogle meget praktiske og konkrete løsninger, som kan hjælpe alle forbrugere med at få hul på en mere klimavenlig livsstil. Kun sammen kan vi gøre en forskel."

Og så skal hele diskussionen om bæredygtige kostvaner afmystificeres. Det nytter ikke noget, at vi skaber et A og et B hold, hvor det er kun er husholdningerne med mange ressourcer - tid og økonomi - der spiser mere plantebaseret."

Fremtidens fødevarer er her allerede

Knorr vil i 2019 gennem forskellige kampagner sætte fokus på mulighederne for at spise mere klimavenligt via nogle enkle ændringer- herunder valget af bæredygtige produkter og mindre madspild.

"Hos Knorr har vi i de sidste 20 år sat en ære i at producere bæredygtige produkter. Vores bæredygtighedsprogram omfatter 11 områder, herunder vand, energi, pesticidanvendelse, biodiversitet, social kapital og dyrevelfærd."

"Og vi vil nu gøre en ekstra indsats for at dele vores viden og forklare, hvordan vores produkter kan bruges i bæredygtige måltider med mindre eller helt uden kød. Fordi de i sig selv er dyrket og fremstillet bæredygtigt - og kan bruges i kombination med andre bæredygtige ingredienser."

æredygtigt dyrkede grøntsager og grundlaget for, at mange mio. forbrugere hver eneste dag bruger Knorrs måltidsløsninger til at få ugens madplan til at hænge sammen.

"Tørrede fødevarer, som allerede er en del af mange menneskers hverdag, gør det muligt at spise mere plantebaseret. Hertil kommer, at de har længere holdbarhed, reducerer madspild, og er klima-økonomiske at transportere."

"En stor del af Knorrs produkter - lige fra lasagne-kits til supper og saucer - fungerer mindst lige så godt sammen med proteinholdige ingredienser, fx bønner, linser, nødder, svampe mv. som med kød. Og derfor har vi en fantastisk platform til at guide vores kunder med inspiration og viden til en kostomlægning, som hænger sammen med en travl dagligdag," siger Kirstine Hovgaard.

"Desuden har vi nyligt lanceret nogle nye spændende, måltidsløsninger uden kød, som matcher forbrugernes ønsker om endnu enklere tilberedning. Det er vores nye Vego-serie, som findes i 3 varianter, og som er veganske og vegetariske udgaver af populære klasisske retter."

(Faktaboks)

Knorrs indsats for klimaet

  • Alle de grøntsager og urter, der anvendes i Knorrs produkter, dyrkes og høstes i sæson - og under naturlige forhold.
  • I 2020 vil 100% af de grøntsager, som Knorr bruger i sine produkter, komme fra bæredygtige landbrug.
  • I dag er 13 af de vigtigste grøntsager i Knorrs produkter allerede produceret bæredygtigt - herunder tomater, løg, kartofler, basilikum, gulerødder, champignon mv.
  • Inden 2020 vil vi halvere mængden af affaldet forbundet med kassering af vores produkter - og halvere mængden af vandforbruget forbundet med anvendelsen af vores produkter
  • I 2020 vil vi udelukkende købe energi fra vedvarende energikilder
  • Senest i 2025 vil vi udelukkende anvende 100% genanvendelige plastemballager
  • Senest i 2030 vil vi halvere udledningen af C02 fra vores produkter i hele livscyklussen
  • Som det største brand i Unilever-koncernen stammer 95 pct. af Knorrs råmaterialer fra landbrug og Knorr er aftager af 8 pct. af verdens tomater
  • Inden 2030 vil vi reducere vores madspild med 50%

Følg Knorrs bæredygtige rejse: www.knorr.dk/baeredygtighed
Følg Knorr på Facebook: www.facebook.com/KnorrDanmark
Følg Knorr på Instagram: @KnorrDK

For mere information om undersøgelsen og Knorrs arbejde med klimavenlige fødevarer kontakt: Anne Rasmussen, OutCom A/S, rasmussen@outcom.dk eller mobil: + 45 40309920

Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her: https://via.ritzau.dk/pressemeddelelse/ny-undersogelse-forbrugerne-har-behov-for-hjaelp-til-at-spise-klimavenligt?releaseId=13571842

Via Ritzau

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning

Restauranten
Mad og drikke

Ny restaurant sigter efter Michelin-stjerner

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt: Politiet kæder dem til to knivoverfald

dansk politi
Krimi

Bilist snakkede i mobil - politiet kørte bag ham

Is
Nyheder

Her er danskernes sommer-favoritsnacks

tørre øjne
Sundhed

Tørre øjne efter skærmtid? Denne simple regel kan hjælpe

dansk politi
Krimi

17-årig jagtet med kniv på skole: Politiet søger vidner

Kongelige Norge - Harald go Haakon
Kongelige

Kong Harald er død - flaget går på halv stang i Oslo

retten i Roskilde
Krimi

Teenagere brændte udviklingshæmmet med cigaret og filmede det

Myrdet mand
Krimi

Politiet offentliggør nu billeder af dræbt mand - Genkender du ham?

AI
Nyheder

Analyse: AI har ikke taget folks arbejde - tværtimod

Odense kongrescenter
Nyheder

Landbruget samles i Odense: Næsten 3.000 har meldt sig

børnehavebarn
Nyheder

Ny undersøgelse: Mange børn venter på hjælp i daginstitutionen

retten i Kolding
Krimi

78-årig dømt for overgreb begået for 19 år siden

Gnags
Underholdning

Dansk musiklegende siger farvel: Nu er det slut

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

Ny stor undersøgelse: Så tilfredse er forældrene med dagtilbud

Rune Mørch
Underholdning

Rune har sat sig et vildt mål: 100 koncerter på 100 dage

projektet
Nyheder

Hvis krisen rammer: 2.000 unge skal lære, hvad de skal gøre

festuge Århus
Underholdning

Aarhus bliver én stor scene: Her er noget af det, du kan opleve

villaen
Kendte

Købte villaen for 13 millioner: Nu vil kendt kunsthandler have 18,5

alliancen
Nyheder

Ny nordjysk alliance vil have større indflydelse på Christiansborg

told
Nyheder

Falske bildele strømmer ind: Antallet er næsten fordoblet på ét år

dansk politi
Krimi

Lastbilchauffør gik amok: Spyttede og slog turister

Jeanette Nordahl
Film og TV

Instruktør skaber psykologisk drama om Vridsløselille Statsfængsel

Jan Herskov
Nyheder

Elev truet med kniv på campus: DF kræver svar i alvorlig Køge-sag

dansk politi
Krimi

Vold i Rødovre: Politiet søger vidner

Mikkel Jørgensen
Nyheder

Mikkel døde i Afghanistan: Nu får han en vej opkaldt efter sig

apple logo
Krimi

Kunde opdagede falske høretelefoner: Politiet fandt over 1.000 kopivarer

grafik
Nyheder

Her er det mest stillede spørgsmål på sexlinien

åbent his i Rødovre dyreværnet
Dyreliv

Dyrevenner inviteres indenfor: To internater holder åbent hus

Umut Sakarya
Mad og drikke

Prisen på et glas vand deler vandene: Bør det være gratis?

Morten Axel Pedersen
Nyheder

Klar melding om AI og fremtidens arbejdsliv: Alle bliver berørt

el mobil app
Nyheder

Her er strømmen oftest billigst: Fire timer skiller sig ud

Stouby dronefoto
Nyheder

Dansk landsby løber med fornem titel

tandlæge
Sundhed

Det er ikke kun tandlægeskræk, der holder patienterne væk

mand med mobil på strand
Rejser

Få en gratis ferie til Grækenland: Der er bare én særlig betingelse

Havnen i Assens
Nyheder

Stor aktivitet på Assens Havn: 18 skibe på vej med sten

Fotocollage med børn
Nyheder

Nu skal frikvarteret ændres på skolerne i Odense

KBH byret
Krimi

Politi slår til mod netværk: Mistænkt for hvidvask af over 100 millioner

retten i Roskilde
Krimi

48-årig pædagog dømt for grooming af otteårig

Måneformørkelse
Nyheder

Kig mod himlen fredag morgen: Månen bliver næsten helt formørket

Pernille Schefte og Josephine Vildgaard
Livsstil

80 beautybrands rykker ind i Forum København

Sportstape
Nyheder

Har du sportstape derhjemme? 8 produkter dumper PFAS-test

Gudenå
Krimi

Nyt i drabssag: Politiet efterlyser ejer til batteri

arbejde på broen
Nyheder

Bilister skal forberede sig på kø på Øresundsbron