Administration 

Priskamp på sommer-huse

Gode råd Sæsonen for køb og salg af sommerhuse starter snart. Prisen på fritidshuse er under pres for første gang i flere år. Nyhedsavisen giver begge parter i kampen gode råd

Drømmen om det simple liv ude i naturen, hvor alt foregår i et roligere tempo væk fra storbyens larm og stress, har altid holdt salget af sommerhuse i gang.
Siden 1995 har priserne på fritidshusene kun kendt én vej - op. Men opbremsningen på boligmarkedet har også ramt sommerhusene. Hvor ejerne de senere år har oplevet prisstigninger på op mod 20 procent årligt, forventes markedet for sommerhuse nu at bremse helt op.
»De store prisstigninger på fritidshuse er slut. I 2007 kommer vi til at se helt små stigninger på to¿tre procent. Efterspørgslen er faldende, da mange vil se, hvad der sker på markedet. Og fritidshuse er mere påvirkelige af udsving end villaer eksempelvis,« siger pressechef i Nybolig, Jesper Elle.

Cheføkonomer og ejendomsmæglere forventer generelt et mere svingende år i 2007. Nogle steder i landet som Hirtshals og Trekantsområdet forventer de let stigende priser mod fald i salgsprisen andre steder, eksempelvis Skagen og Hundested.
Kampen mellem køber og sælger er derfor skærpet mod tidligere års »sælgers-marked«. Når påskelinjerne vokser op i sommerhus-Danmark, vil køberne i højere grad end de senere år kunne presse sælger på prisen. Nyhedsavisen giver her de to kombattanter - køber og sælger - bud på, hvordan de ruster sig til kampen om sommerhus-købet.


Køber - sådan får du en god pris:


Vær skeptisk over for prisen. Husk at der i udbudsprisen oftest er indregnet et rum til forhandling fra købers side, så forhold dig kritisk og tag ikke beløbet umiddelbart for gode varer. Du bør forhandle om prisen. Påpeg de ting, der ikke er optimale, fejl og mangler og uhensigtsmæssige indretninger. Alt dette kan du bruge til forhandling om prisen. Sig, hvad det vil koste at udbedre fejl og mangler og forsøg at få det trukket fra prisen. Tænk også over om prisen står mål med tilstanden, størrelsen og beliggenheden.

Se huset efter i sømmene. Gå grundigt huset igennem. Føl dig ikke presset af mægleren. Et huskøb skal ikke være forhastet. Og som markedet er nu, skal du ikke lave panikhandlinger. Tjek for fugt og råd i vådrum, er det et træhus, så tjek om træet er knastørt eller råddent. Er du i tvivl om standarden, så tag en rådgiver med til andet gennemsyn. De penge kan tit være givet godt ud.

Undersøg området.Se hvad husene i området er solgt for. Husk at tænk størrelse og beliggenhed med. På boligejer.dk kan du få en gennemsnitspris for fritidshuse i kommunen. Brug konkrete huse og deres salgspris/udbudspris som forhandlingsparameter. Sælger siger tit, at der er flere købere i spil for at presse dig, på samme måde kan du presse sælger eller dennes mægler, ved at henvise til andre huse i området, der er billigere.

Brug rådgiver. Købsaftalen er det væsentligste juridisk dokument mellem køber og sælger, og der skal du bruge professionel hjælp en boligadvokat eksempelvis. Måske står der noget, du ikke hæfter dig ved selv, men som har vidtrækkende konsekvenser, ansvarsfraskrivelser eksempelvis. Men Forbrugerrådet er ikke entydig i synet på, om du har brug for en rådgiver til selve købet. Men vælger du købermægler, så undgå en, der også repræsenterer køber, så interessekonflikter undgås.

Kilde: Forbrugerrådet

Sælger -sådan får du en god pris:

Find en seriøs mægler du stoler på

Shop mellem flere mæglere - det er gratis - og tag den, der virker mest reel og har en realistisk salgspris. De fleste vil opfatte det mellemste bud som det mest realistiske. Skal du hurtigt af med sommerhuset, så tag det billigste bud, har du god tid, så vælg det højeste, men forvent så ikke, at huset er solgt dagen efter. Læg mærke til, hvordan mæglerne betragter dit hus, hvor grundige de er, hvordan de forklarer dig om boligmarkedets status og vurder på den baggrund mæglernes engagement og seriøsitet.

Væbn dig med tilmodighed. Fordi efterspørgslen på sommerhuse er faldet som følge af opbremsningen på boligmarkedet, bliver udbudsprisen også mindre. Mæglerne kan ikke længere forsøge sig med fantasipriser, men det betyder ikke, at du nødvendigvis oplever et fald i salgsprisen. Så væben dig med tålmodighed, køberne er der ¿ hvis du er realistisk i dine forventninger til salgsprisen.

Huset skal være vedligeholdt. En god pris fås for et godt og vedligeholdt hus. Men begynd ikke at lave nyt køkken eller andre større istandsættelser, da køberne har deres egne forventninger til drømmefritidshuset. Du rammer sikkert ikke den smag, som de vil betale ekstra for. Og det koster både tid og penge med store forbedringer. Kun hvis der er noget direkte galt, bør du ordne huset. Der er heller ingen grund til at male hele hytten, med mindre den virkelig trænger. I stedet kan du oplyse om de muligheder, der i huset ¿ ny terasse, tilbygning og den slags.

Sæt til salg nu. Forår og sommer er de bedste perioder for salg af fritidshuse, så højsæsonen begynder snart. Nogle vil gerne overtage til påske, så de er klar, når solen og varmen kommer, mens mange gerne vil ud og se på sommerhuse i løbet af foråret. Salget stiger med vejret, så begyndt allerede nu at finde mæglere og se på markedet.

 Kilde: Nybolig

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland