Den norske - meget omdiskuterede - prinsesse Märtha Louise langer ud efter de norske medier i et nytårsopslag på instagram.
Prinsessen mener ikke, at hjemlandets medier har gjort noget ud af den pressemeddelelse, som kong Harald i forbindelse med at hun droppede sine royale pligter, udsendte i november.
Hun hæfter sig specielt ved, at de norske medier - efter hendes mening - ikke har skrevet noget omkring racisme problematikken, som hun og hendes forlovede, Durek Verrett, oplever.
- Hvorfor har norsk presse slet ikke nævnt denne del af pressemeddelelsen i forbindelse med, at jeg trådte tilbage fra mine officielle hverv?? Synes de ikke, det er vigtigt, når kongen tager fat på racisme?, spørger prinsessen på instagram.
Da pressemeddelelsen udgik, blev der også tilsendt et tillægsbrev fra kongen, som lød således:
- Vi synes, det er meget rart, at prinsessen er blevet forlovet, og ønsker, at Durek Verrett skal føle sig velkommen i vores familie.
- Den situation, vi som familie har været i på det seneste, har dog fremhævet problemstillinger, som er komplekse og har mange forskellige aspekter, som vi søger at tage højde for.
- For os er det vigtigt at værne om tillidsforholdet til det norske folk og samtidig værne om familien bedst muligt. Grænserne for, hvad man kan sige og gøre, mens man repræsenterer Kongehuset, er blevet sat spørgsmålstegn ved og er blevet udfordret. Derfor ser vi et behov for at afklare roller og brugen af prinsessetitlen.
- Vi er også optaget af at kunne leve godt sammen på trods af vores forskelligheder. Vi tager stærkt afstand fra de racistiske holdninger, Durek Verrett har været udsat for, især på de sociale medier. Det er en styrke, at Slottet afspejler den etniske mangfoldighed, der findes i Norge.
- Det kan være svært at forstå, hvordan direkte eller indirekte, bevidst eller ubevidst racisme kan opleves, for os der ikke selv har oplevet det. Desværre er der mange mennesker i Norge i dag, der oplever diskrimination og racisme.
- Vi skal arbejde sammen for at få en ende på dette.
Meddelelsen fra kongen og kongehuset kom i begyndelsen af november, og siden mener prinsesse Märtha Louise altså ikke, at de norske medier har taget beskeden til sig.