Korte og kornede filmklip fra den engelske fodboldliga Premier League kan findes overalt på internettet. Og trods den dårlig kvalitet, så er klippene stadig en overtrædelse af de rettigheder, som kan sælges for rigtigt mange penge.
Det mener i hvert fald den engelske Premier League, som ifølge Sportbusiness.com har beordret den populære fildelingsside Youtube.com til at fjerne de mange fodbold-videoer fra hjemmesiden. Desuden har ligaen hyret et selskab , som skal gennemtrawle internettet for at finde flere ulovlige filmklip.
Premier League er bekymret for, at den slags ulovlige klip på nettet kan forringe værdien af tv-rettighederne til ligaen, som ifølge Sportsbusiness.com koster i omegnen af uhyrlige 20 milliarder kroner for de kommende sæsoner fra 2007 til 2008 og fra 2009 til 2010.