Elektronikkæden Powers hjemmesider i Danmark og Norden er blevet hacket.
Det skriver Power i en pressemeddelelse.
Siderne gik i sort fredag aften klokken 20.15.
I pressemeddelelsen skriver Power, at salget gik strygende, da kædens kunder ikke kunne få adgang til hjemmesiderne.
- Vi blev angrebet fra overalt på kloden – USA, Rusland, Filippinerne, Kina osv. De testede vores systemer klokken 18.20 og kunne se, at de havde mulighed for at presse dem.
- Klokken 20.15 sendte de 628 millioner købsforespørgsler mod os inden for 40 sekunder – og det lagde vores systemer fuldstændig ned, udtaler Joakim Sigvardt, omni-channel director i Power.
Hjemmesiderne var oppe at køre igen i løbet af en times tid. Men de koordinerede angreb fra udlandet fortsatte natten igennem – med særlig intensitet klokken 2, 4 og 7 lørdag morgen.
- Nedbruddet var en reel katastrofe. Det skete på det absolut værst tænkelige tidspunkt, men heldigvis var vi forholdsmæssigt hurtigt oppe at køre igen, og vi kunne se, at der efterfølgende var endnu større kundetrafik på vores website, udtaler kædens administrerende direktør Jesper Boysen i pressemeddelelsen.
Lørdag morgen oplevede Jesper Boysen kø foran mange af koncernens danske butikker.
- Vi sagde jo i går, da vores hjemmeside gik ned, at ingen kunder kommer til at gå forgæves i Power. Så selvom nogle af Black Friday-tilbuddene udløb til midnat, valgte vi at forlænge dem.
Det fremgår ikke af pressemeddelelsen, om Power har kendskab til, hvem der stod bag angrebet.
Rekord-fredag
Selv om Powers hjemmesiden var nede, har Power i løbet af black friday omsat for 11 procent mere end samme dag sidste år, der ellers var et rekordår.
Der er generelt set blevet sat rekorder i forbindelse med den store handelsdag, der oprindeligt stammer fra USA, men som de seneste år er blevet et stort fænomen i Danmark.
I løbet af black week, der løb fra mandag til torsdag som optakt til black friday, blev der handlet via MobilePay 2,1 millioner gange for samlet 1,35 milliarder kroner.
Fra midnat til klokken 12.00 fredag var omsætningen i forhold til sidste år i samme tidsperiode steget med tre procent. I perioden blev der handlet for 290 millioner kroner svarende til 390.000 transaktioner.
Hackere kræver 41. mio. kr.
Det er kun nogle få dage siden, at hackergruppen Black Basta truede med at frigive personlige oplysninger fra tusindvis af kunder efter et hackerangreb mod ejendomsmæglerkæden EDC.
Black Basta har krævede således den 20 november en løsesum på seks millioner dollar - omkring 41 millioner kroner - fra EDC.
Hackergruppen har fået fingrene i kopier af over 1.300 personers dokumenter. Det gælder for eksempel pas, kørekort og sundhedskort.
Black Basta truer på sin hjemmeside med at frigive 2,5 terabyte data om få dage, skrev Ritzau.