Den millionsælgende krimiforfatter Julie Hastrup fik i 2016 en trist nyhed af lægerne.
Hun fik nemlig konstateret modermærkekræft, skriver BT.
- Jeg har lidt en fornemmelse af at stå på fortovet, efter man med nød og næppe har undgået at blive kørt over af en stor lastvogn, siger Julie Hastrup til BT.
Samtidig blev også hendes søn overfaldet af en bande på Nørreport Station i København.
- Det varede en måned, fra kræften blev konstateret, til den var kureret. På mange måder en kort og hurtig proces, sammenlignet med hvad andre må leve med. Selvom man godt ved, at det kan komme ind i ens liv, regner man jo ikke med, at man skal få diagnosen ’kræft’ som 48-årig, siger Julie Hastrup til avisen.
Selvom det var en kort proces, lægger hun ikke skjul på, at det også var hårdt og chokerende at få meddelelsen.
- Man kan helbrede kræften, men man kan ikke lige uden videre fjerne den følelse, der strømmer gennem kroppen, ’ahh, jeg skal dø’, selvom man jo udmærket ved, at det kommer på et eller andet tidspunkt til os alle, siger Julie Hastrup.