Administration 

Popstjernen, der gik på månen og besejrede kloden

AppleMark

25 år og 104 millioner solgte eksemplarer efter Thriller udkommer en jubilæumsudgave af albummet, hvor tidens største popstjerner hylder Michael Jacksons klassiker.

• De danske eksperters dom over Thriller

Den hvide, ædelstenbesatte handske glitrer i spotlightet, mens den unge sorte fyr bevæger underlivet i rytmiske hug i takt til det stramme synthesizerriff.

Da sangeren lidt efter danser – nej, svæver – over gulvet i den moonwalk, der senere er blevet hans kunstneriske kendetegn, er publikums jubel ikke til at stoppe.

Året er 1982, og vi befinder os til pladeselskabet Motowns 25-års jubilæumsshow, hvor legender som Marvin Gaye og Stevie Wonder er blandt hovednavnene.

Men den, der løber med al opmærksomheden, er 24-årige Michael Jackson, der få måneder inden har udgivet albummet ’Thriller’. Et album, der kommer til at redefinere popmusikken og stadig inspirerer musikere, sangskrivere og producere verden over.

Da ’Thriller’ udkom, lå den 37 uger på den amerikanske Billboard-hitlistes førsteplads med hits som Billie Jean , Beat It og Thriller , og 25 år efter er albummet stadig blandt historiens bedst sælgende med 104 millioner solgte eksemplarer.

For P3-radioværten og Michael Jackson-kenderen Henrik Milling står ’Thriller’ som verdens bedste album.

»Du kan tage ethvert andet album og sammenligne det med ’Thriller’. Alene lydkvaliteten er fantastisk. Man fatter ikke, det er indspillet på spolebånd i 1982. Hvis Mozart havde hørt den plade, havde han sagt: Hold kæft, hvor er det fedt! «

Ifølge musikforskeren og musikeren Henrik Marstal er ’Thriller i dag blevet et symbol på en tidsperiode.

»Det var den rigtige plade på det rigtige tidspunkt. Med det album træder Michael Jackson i karakter som fuldbyrdet kunstner. Og det rammer den fest, der var i mange miljøer i 80’erne og tager det bedste fra disko-kulturen og blander det med pop, rock og soul. Man får hele verden på en plade,« siger Henrik Marstal.

For hele USA

Michael Jacksons mest berømte soloalbum skrev sig ind i musikhistorien af flere årsager.

For det første indeholdt det syv singler, hvilket er mere end dobbelt så mange som de fleste album.

Desuden var ’Thriller’ produceret af den legendariske producer Quincy Jones, der også har arbejdet sammen med navne som Miles Davis, Frank Sinatra og Aretha Franklin. Under hans kyndige hænder blev albummet sammensat, så det både indeholdt stemningsfulde ballader, spændstige dansenumre og sange, der var skruet sammen til at indtage radiostationerne.

Men mest bemærkelsesværdig var albummets nyskabende blanding af soul, funk, disco og rock – Jackson havde blandt andet eks-beatlen Paul McCartney og heavyguitaristen Eddie van Halen med på albummet.

»Albummet samlede den sorte musik, fordi det opsummerede 20 års sort musikhistorie. Men samtidig byggede Michael Jackson bro til det hvide amerikanske publikum ved at have Eddie van Halen med på pladen. Der er mange europæere, der i dag har en masse rockplader fra 80’erne – og så ét album med en sort kunstner. Og den plade er ’Thriller’,« siger Henrik Marstal, der selv er mest til rockmusik, men blev fascineret af albummet i 80’erne.

Fansene Miles og Justin

Henrik Marstal var ikke den eneste, der faldt for ’Thriller’s stramme popkompositioner.

Både Lionel Richie og Miles Davis har ladet sig inspirere af albummet, ligesom popstjerner som Usher og Justin Timberlake har fået det ind med modermælken.

R&B-sangeren Burhan G er en af de danske musikere, der er vokset op til tonerne af ’Thriller’.

Han blev som barn introduceret til albummet af et familiemedlem og kopierede hurtigt alt, hvad Michael Jackson gjorde. Jackson er stadig en af Burhan G s største inspirationskilder.

»Han har lært mig utrolig meget. Jeg har selvfølgelig min egen stil, men alt, hvad jeg gør i dag, er inspireret af ham. Hans look, hans videoer og hans indstilling til, at musik ikke har nogen farve. Det var jo ikke 100 millioner sorte R&B-fans, der købte albummet. Det var alle mulige mennesker fra hele verden,« siger Burhan G.

En anden dansk musiker, der skylder Thriller en del, er Thomas Troelsen, hvis lyse vokal og fængende popsange ofte er blevet sammenlignet med Michael Jacksons.

Og selvom Troelsen ikke har hørt ’Thriller’ i 10 år, kan han alle arrangementerne i søvne.

»Jeg har tit tænkt, at shakeren (percussioninstrument, red.) på Billie Jean lyder så usandsynlig fedt, at jeg har lyst til at ringe til ham og få ham til at spille på mine plader,« siger Thomas Troelsen.

Legenden om Thriller

Siden begyndelsen af 90’erne har Michael Jacksons karriere været en lang rutsjebanetur af skandaler og plastikoperationer.

På trods af succesfulde album som ’Bad’ og ’Dangerous’ har den nu 49-årige sanger ikke udgivet noget, der har kunnet matche ’Thriller’.

Men det har ifølge Henrik Marstal kun styrket albummet.

»Værket står stærkere. fordi han ikke har kunnet matche ’Thriller’. Havde han lavet tre plader på niveau med ’Thriller’, ville den ikke være så legendarisk. Så uden at ville det har han styrket pladens legende.«

Henrik Marstal giver dog ikke meget for den nye jubilæumsudgave af ’Thriller’ , hvor popstjerner som will.i.am, Akon og Fergie har genindspillet albummets hits.

»Det er ikke andet end en gimmick, der kun tjener det formål at gøre opmærksom på ’Thriller’. Men den kan ikke overgås, for originalvaren er bare bedst,« siger Henrik Marstal.

Thomas Troelsen har heller ingen planer om at investere i det nye album.

»Det er lidt at koge suppe på albummet. Jeg kunne i hvert fald ikke drømme om at købe et album, hvor will.i.am har genindspillet ’The Girl Is Mine’. Jeg vil sgu hellere høre originalen.«

faktaboks

Lydmanden bag albummet er svenskeren Bruce Swedien.

The Girl Is Mine er indspillet på danske Brüel & Kjær-mikrofoner.

Miles Davis har lavet en instrumentalversion af nummeret Human Nature .

Thriller er desuden indspillet i en Bollywood-version, der kan ses på YouTube. 

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning