En ekstraregning på 220 millioner kroner skurrer grimt i ørerne på de fleste lokalpolitikere, og medlemmerne af Teknisk Udvalg er da også ved at falde ned af stolen, da Nyhedsavisen fortæller om Sikkerhedsstyrelsens krav til lygtepælene.
»Det er virkelig mange penge, og det lyder som om, det er 1. april,« siger Niels Brøchner (K), som ikke har hørt om kravet før nu. Det har Ango Winther (S) heller ikke, og derfor ønsker han ikke at udtale sig i detaljer, før han har set loven.
»Men jeg synes, det lyder pudsigt, at der skal bruges så mange penge, når der er andre områder, hvor man kunne bruge pengene noget mere fornuftigt,« siger han.
Penge til sorte pletter
I dag bruger Århus Kommune fire millioner kroner om året på at forbedre de områder, hvor der sker flest ulykker på og omkring vejene – de såkaldte sorte pletter. Hvis kommunen skal leve op til Sikkerhedsstyrelsens krav, skal der afsættes yderligere 11 millioner kroner om året i 20 år for at udskifte lygtepælene, og det har Peter Thyssen (R) svært ved at se fornuften i.
»I forhold til de sorte pletter er kravet fuldstændig vanvittigt. Det er ok at kræve, at nyt udstyr skal leve op til kravene, men dette her er totalt overkill i forhold til et problem, som ikke har vist sig at være et problem endnu,« siger han.
Kommunikationskonsulent i Sikkerhedsstyrelsen, Dorthe G. Rasmussen, står fast på kravet.
»Man en tendens til at se på tingene med lokale øjne, uanset hvad der sker andre steder i landet. El-sikkerheden skal løftes, og lygtepælene skal sikres,« siger hun.