Politiet har brug for mere viden om, hvordan man producerer doping, efter at der torsdag blev beslaglagt ikke mindre end et ton doping under ransagninger af flere adresser på Sjælland.
Det fremgår af en pressemeddelelse fra Københavns Politi, hvor der er vedhæftet et billede af en maskine af mærket Flexicon.
- Vi vil gerne høre fra vidner, som kan sige noget om laboratoriet og de maskiner, der er brugt, samt høre fra folk, der kan komme med oplysninger om de præparater, der anvendes til produktionen af doping, siger vicepolitiinspektør Lau Thygesen.
To mænd på 40 og 25 år blev anholdt torsdag under en større aktion og bliver fremstillet i et grundlovsforhør i København fredag.
Dopingfundet er ifølge politiet det største i danmarkshistorien.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.