Fremover vil man kun lejlighedsvis møde en dansk politibetjent, hvis man krydser grænsen fra Tyskland til Danmark.
Det skriver Syd- og Sønderjyllands Politi i et svar til Der Nordschleswiger.
Den 14. april meddelte den danske regering EU-Kommissionen, at den forlænger grænsekontrollen mod Tyskland per 12. maj.
Omlægningen mod Tyskland betyder, at der vil blive kontrolleret færre indrejsende. I stedet skal politiet i højere grad tilrettelægge kontroller på baggrund af "politifaglige vurderinger".
Den nye grænsekontrol mod Tyskland gælder altså fra 12. maj og løber midlertidigt frem til 11. november.
Hidtil har det dig været uklart, at hvordan denne ville se ud i praksis. Nu sætter politiet overfor Der Nordschleswiger ord på, og oplyser at den hidtil permanente tilstedeværelse ved de tre store overgange i Frøslev, Padborg og Kruså forsvinder og bliver erstattet af en lejlighedsvis tilstedeværelse.
Desuden vil der fortsat være stikprøvevis kontrol ved samtlige 13 grænseovergange, men politiet vil ikke længere være fast til stede ved grænseovergangene i Kruså, Padborg og Frøslev.
Også antallet af stikprøvekontroller i busser og tog vil mindskes, hedder det i svaret fra politiet.