Den 82-årige Erik forlod plejehjemmet Gurli Vibeke i Odense søndag og er sidst set klokken 4.
Siden har både Fyns Politi og frivillige søgt efter ham, men desværre uden held. Politiet oplyser samtidig, at man også har gennemgået en del overvågning - uden resultat.
Derfor appellerer Fyns Politi nu til borgere og virksomheder i Hunderupkvarteret om hjælp til at gennemgå videoovervågning.
Har man overvågning på sin bolig, sin virksomhed eller måske sin bil i form af dash-cam eller Teslas indbyggede overvågningsfunktion, opfordrer politiet til, at man meget gerne må gennemgå det. Det drejer sig om hele søndagsdøgnet begyndende kort efter klokken 04.00 og fremefter.
- Vi beder folk om selv at gennemgå overvågningen, og altså ikke sende det ind til politiet. Får man øje på en person, der kunne være Erik, på overvågningen, skal man ringe til Fyns Politi på 114, lyder det fra Fyns Politi.
Signalementet af Erik lyder:
Mand, 82 år, 170 cm, spinkel af bygning, meget kort gråt hår, går foroverbøjet og trækker lidt på det ene ben. Bruger briller. Muligt iført mørkeblå jakke og råhvid bøllehat. Muligvis ikke iført fodtøj.