Politiets talsmand har netop holdt et ganske kort pressemøde på Amagerbrogade.
Her kom det frem, at politiet betegner masseanholdelsen, der blev foretaget her til eftermiddag, som en såkaldt "administrativ frihedberøvelse".
Reportere på stedet forsøgte at få talsmand Rasmus Bernt Skovsgaard til at forklare nærmere, hvorfor anholdelserne skete, men det ville han ikke.
"Der skete en række episoder," siger han kort, men supplerer samtidig, at nogle af de anholdte har båret ulovlig maskering og har kastet med sten.
Politiet vil nu undersøge de anholdtes gerninger. Først herefter vil der blive rejst eventuelle sigtelser.
Samtidig lyder det, at uroen ulmer på Christianshavn og Amager. Flere biler skal være sat i brand.
Politiet har ikke overblik over hvor mange anholdte, der er lige nu, men skønner, det er cirka 350 personer. Tv-billeder fra stedet viser lange rækker af anholdte, der sidder i de såkaldte futtog.
Lige nu bliver offentlige bybusser brugt til at transportere de anholdte væk.
Tidligere på dagen anholdt politiet 19 personer.