Hele weekenden har feriegæster, indbyggere og politi omkring den portugisiske ferieby Plaia de Luz ledt efter tre-årige Madeleine McCann. Den lille pige forsvandt sent torsdag aften fra familiens ferielejlighed, mens forældrene var ude og spise.
Nu har et vidne henvendt sig til politiet og fortalt, at en skaldet mand eller en mand med måne torsdag aften slæbte en lille pige med sig omkring feriebyens marina, skriver Sky News.
I weekenden sagde politiet, at de regner med, at Madeleine stadig er i live, og hun bliver holdt fanget i en radius af tre til fem kilometer fra hotellet, hvor hun forsvandt fra. Men selvom flere end 800 mennesker har været på gaden for at lede efter hende hele weekenden, er hun stadig væk.
Madeleines forældre, Kate og Gerry, er blevet i Plaia da Luz sammen med sine tvillinger på to år, Sean og Amelie. Børnene opholdt sig også i lejligheden, da Madeleine blev kidnappet.
En ven af familien har tilbudt en dusør på 1,1 millioner kroner for oplysninger, der kan bringe den lille pige hjem igen.