Han er favorit til at vinde turneringen. Og når serven så oven i købet er usædvanlig skarp, så er der ikke nogen, der kan stoppe Kristian Pless ved Challenger-turneringen i Rimouski, Canada.
Natten til fredag gik det ud over Eric Taino fra Filippinerne. Pless vandt 7-6, 6-3. Undervejs lavede danskeren 18 serveesser, og nu er han i kvartfinalen.
»Jeg servede helt sygt. I første sæt fik jeg et brud til 5-4, og kunne derfor serve sættet hjem. Han spillede dog et utroligt godt parti og fik brudt tilbage, derfor endte vi i en tiebreak. Her kom han foran 6-4, men med nogle rigtigt gode og lidt heldige slag bragte jeg mig tilbage i sættet, og det endte med sejr. I 2. sæt sad jeg fuldstændigt på ham, og især mine blokerede returneringer virkede perfekt. I morgen skal jeg så op mod amerikaneren Scott Lipsky. Han server utroligt tungt, og jeg har faktisk revanche til gode,« skriver Kristian Pless på sin hjemmeside.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.