Han plejer ikke at virke særlig rystet over noget ham Pjerrot, men da Tivoli i anledning af havens Chili- og Tomatsmagning på lørdag, udfordrede deres faste "beboer" til at spise en hel Habenero-cili, kunne man godt se, at et stort glas mælk, lige efter han havde tygget og slugt den, var yderst kærkomment.
Der er i øvrigt mere end 40 slags chili og 40 forskellige tomatsorter, som Tivolis gæster kan opleve til den store Chili- og Tomatsmagning nu på lørdag den 10. september.
Eventet bliver til i samarbejde med Gartneri Toftegaard. Havens gæster kan udforske både farver, former og smagsnuancer, og i Gartneri Toftegaards bod er der planter, bøger, plakater og andre spændende sager med chili og tomat som tema.
Smagningen foregår mellem 11 og 16 på lørdag. Foto: Tivoli PR
Dyst mod vennerne
Siden 2017 har Tivolis gæster været smagsdommere i den store chilismagning, hvor man kan lave en rask lille konkurrence med sig selv eller med vennerne om, hvor langt man kan komme op ad chili-barometeret, inden man bukker under. Smagningen af tomater indeholder nogle af de bedste tomatsorter, der kan opdrives.
Stærke, men også meget varierende smag i de forskellige chilier. Foto: Tivoli PR
- Chili- og Tomatsmagning er en god tradition, som plejer at trække mange folk til. Der er altid en rigtig god stemning, og så kan man både blive klogere og få smagt nogle helt fantastiske chilier og tomater, som man ellers ikke støder på nede i det lokale supermarked, oplyser Tom Knudsen, som er chefgartner i Tivoli.
- Vi glæder os til igen i år at dele ud af vores store passion indenfor både chili og tomat. Det er for de fleste mennesker en kæmpe ’aha-oplevelse’ netop at opleve, hvor stor diversiteten er inden for smag. En tomat er ikke bare en tomat, og en chili kan faktisk indeholde en masse spændende smagsnoter og ikke blot være ’stærk’, konstaterer Mia Jensen fra Gartneri Toftegaard.
Og måske man kan klare chilismagningen ligeså godt – eller bedre end Pjerrot.
En tomat er ikke bare en tomat.... Foto: Tivoli PR
Fakta
* Chili- & Tomatsmagning afholdes i området ved Pergolaen i Tivoli.
* Smagningen finder sted lørdag den 10. september fra kl. 11:00-16:00 og er gratis for Tivolis gæster.
* Arrangementet er del af Tivolis Have- og Blomsterfestival
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.