Den populære skuespiller Pilou Asbæk har flere gange taget turen over Atlanten for at arbejde sammen med store amerikanske filmnavne.
Denne gang ser det ud til, at han har fået en oplevelse ud over det sædvanlige med sig hjem til Danmark.
Under indspilningerne til filmen "Samaritan" har han nemlig fået noget nær eneundervisning fra verdensstjernen og actionikonet Sylvester Stallone.
Det skriver Pilou Asbæk på Instagram.
- I de dage, vi filmede sammen, havde jeg ærligt talt en "en til en masterclass" i stunts, skuespil og gamle røverhistorier fra branchen, lyder det fra danskeren.
Sylvester Stallone er blandt andet kendt fra filmserierne "Rambo" og "Rocky", hvor han giver folk tæv som henholdsvis krigsveteran og bokser.
Begge franchises har kultstatus. Det samme gælder manden selv, hvilket Pilou Asbæk også bemærker.
- Fantastisk at arbejde med en levende legende, skriver han og fortsætter:
- Han er den mest "badass" skuespiller, som Hollywood nogensinde har set. Men også en af de mest generøse og betænksomme.
- Tak for rejsen, Sly, skriver Pilou Asbæk afslutningsvis med reference til Sylvester Stallones kælenavn.
Til opslaget følger et billede af de to sammen under indspilningerne til "Samaritan".
Sylvester Stallone spiller i filmen den pensionerede superhelt Samaritan, der må droppe sit otium for at redde sin hjemby, mens Pilou Asbæk indtager skurkerollen.
- Jeg lover jer, at den her (film, red.) er speciel. Ikke bare fordi vi sloges med corona, sindssyge stunts og slemme skader.
- Nej, det her er en film med hjerte - et stort hjerte, lyder det fra Pilou Asbæk.
Filmen får premiere den 26. august på streamingtjenesten Amazon Prime.
/ritzau/
Af Anna Rie Christensen, Ritzau Fokus
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.