Flere og flere detaljer om den tragiske ulykke med 13 elever og to lærere fra Lundby Efterskole i Præstø Fjord kommer frem i disse dage.
Nu fortæller moderen til en af af eleverne, at hendes datter ikke kunne svømme. Og at hun kort inden den fatale rotur ringede hjem for at udtrykke sin bekymring.
"Hun har aldrig været god til at svømme, og hun har aldrig været fortrolig med vand," siger moderen Lisbeth Kristensen til Politikens netavis, og tilføjer, at datteren ikke kan svømme 100 meter uden hjælp.
Pigen er stadig i respirator, efter hun lå i det iskolde vand i knap to timer.
Hverken efterskolen eller skolens advokater ønsker at kommentere de nye oplysninger. Men formanden for Dansk Dragebåds Forbund, Jørgen Rasmussen, ryster på hovedet over lærerne uansvarlighed.
"Som udgangspunkt skal alle kunne svømme. Det er en betingelse for at sætte sig ned i båden. Du har intet at gøre i en båd, hvis du ikke kan svømme," siger han til avisen.
Kilde: Politiken