Pia Christmas-Møller smed forleden en såkaldt ?bombe?, da politikeren meddelte, at hun efter 20 års medlemskab forlod den konservative folketingsgruppe. Den helt indlysende årsag til den drastiske beslutning er en personlig skuffelse over at blive vraget som politisk ordfører og ved seneste regeringsomdannelse endnu engang at blive forbigået som ny minister.
Med Christmas ?smækken med døren? blev der igen sat fokus på Bendt Bendtsens svage lederskab, som fik skylden for hendes exit. K-toppen havde taget hendes loyalitet for givet, mente hun.
Alligevel så er det ikke Bendtsen, men snarere Pia Kjærsgaard, der nu har et problem.
For Christmas, som ikke er nogen DF-fan, støtter nemlig kun en ?VK-regering? og vil i øvrigt arbejde for ændringer i asylpolitikken og lavere skat.
Kun 89 sikre mandater, står nu bag en politik, som VKO-blokken er enige om. Det gør det dermed umuligt for Pia K., at tvinge Fogh til at bruge et ?VOK-flertal?, som er væk.
Den forudseende Fogh høster derfor nu gevinsten ved siden valget at have justeret regeringens politiske kurs med henblik på at samarbejde henover midten. En kursændring Pia K. dog ikke har haft forståelse for, ligesom hun heller ikke forstår, at spillereglerne nu ændrer sig med Christmas’ soloridt. DF-lederen mente i stedet, at det var de konservatives problem, når de ikke kunne styre tropperne.
Engang stod Pia K. med VK-regeringens liv i hænderne og fik indrømmelser. Nu bestemmer Christmas’ ene mandat, om DF fortsat får reel indflydelse. Rollerne er byttet om!