Man kan ikke se det, men Pelle Hvenegaard har let ved at tage på. Faktisk tænker den 33-årige skuespiller meget over, hvad han propper i munden.
"Man skulle ikke tro det, men jeg skal faktisk passe på min vægt, jeg kan nemt lægge mig for meget ud," fortæller Pelle til B.T.
Pelle, som for tiden kan opleves som vært på TV 2-programmet 'Dagens Mand', både løber og styrketræner, for at holde kiloene fra døren. Kun når han virkelig trænger giver han efter for sine madlyster.
"Altså, hvis jeg har tømmermænd, har jeg lyst til både burger, pizza, pomfritter og shawarma. Og så køber jeg det hele, så er det i forvejen lige meget, så giver jeg den bare gas."
Men så står den også på salat i flere dage efter, fortæller Pelle. Og indtil videre kan han holde den slanke linje. Og han er også nogenlunde tilfreds med sin krop.
"Måske ville jeg gerne have en lille smule større muskler, men for store muskler er heller ikke pænt," vurderer Hvenegaard.