Den danske skuespiller og tv-vært, Pelle Hvenegaard, og hustruen Caroline Gullacksen Hvenegaard har truffet en stor beslutning.
Ægteparret og datteren Zoe Ukhona flytter til Sydafrika.
Det afslører Pelle og Caroline Hvenegaard i en video på Instagram, skriver Ekstra Bladet.
- Vi flytter til Sydafrika i et år - men allerede fra december. Vi har lige haft møde med rektoren for den skole, som vi besøgte, sidst vi var dernede. For det vigtigste er jo Ukhonas skole. Hvad vi skal lave, det aner vi faktisk ikke, fortæller Pelle Hvenegaard i videoen.
Ægteparret adopterede i 2016 Zoe Ukhona netop fra Sydafrika.
- Jeg vil bare rigtig gerne opleve Ukhonas fødeland som andet end at være turist. Jeg kunne godt tænke mig at prøve at bo der, og jeg kunne godt tænke mig at give hende den oplevelse at få en dybere connection til stedet, forklarer Caroline Hvenegaard.
Som 12-årig var Pelle Hvenegaard på rollelisten, da Bille Augusts film "Pelle Erobreren" vandt en Oscar for Bedste fremmedsprogede film.
Siden er det blevet til yderligere to film og medvirken i tv-serien "2900 Happiness".
50-årige Pelle Hvenegaard har de seneste mere end 20 år især tonet frem på de danske tv-skærme. Her har været vært i blandt andet "Comedy Fight Club", "Zulu Djævleræs" og "Go' Sommer Danmark".
Han var gift med filminstruktøren Lotte Svendsen fra 2000-2001, og blev gift med Caroline Gullacksen i september 2012.
Den jævnaldrene Caroline Gullacksen Hvenegaard arbejder indenfor socialsektoren.
Fakta om "Pelle Erobreren"
"Pelle Erobreren" (1987) er instrueret af Bille August, og er et dansk-svensk historisk drama baseret på første bind af Martin Andersen Nexøs roman "Pelle Erobreren".
Filmen vandt Guldpalmen i Cannes (1988) og en Oscar for bedste fremmedsprogede film.
Filmen er kendt for sin stærke socialrealistiske skildring og sit flotte tidsbillede og skildrer Lassefar (Max von Sydow) og sønnen Pelles (Pelle Hvenegaard) hårde liv som svenske immigranter på Bornholm i slutningen af 1800-tallet.
Nøglefakta om filmen:
- Instruktør: Bille August.
- Hovedroller: Max von Sydow (Lassefar) og Pelle Hvenegaard (Pelle).
- Handling: Filmen følger de fattige svenske immigranter, der søger lykken i Danmark, men ender i et barsk daglejermiljø på Stengården.
- Priser: Vandt Oscar for bedste fremmedsprogede film (1989), Guldpalmen i Cannes (1988), samt Bodil- og Robert-priser.
- Udgivelsesår: 1987.
- Varighed: Ca. 150-156 minutter.
Romanen "Pelle Erobreren" er i fire dele og udkom på Gyldendal 1906-10.