Isabella Arendt havde ikke brug for lang tid som partiløs eks-formand for Kristendemokraterne. For under en måned siden - 17. maj - trak hun sig som formand for Kristendemokraterne, men nu har hun meldt sig ind i et nyt parti og er klar til at kæmpe for en plads i Folketinget, når der bliver udskrevet valg.
Fremover bliver det Det Konservative Folkeparti, som Isabella Arendt stiller op for. Det skriver Avisen Danmark.
- Jeg er åbenlyst meget enig i det, som De Konservative mener. I min sidste landsmødetale hos Kristendemokraterne sagde jeg åbent og ærligt, at der er meget, KD kan samarbejde med De Konservative om. Derfor var det helt oplagt for mig at melde mig ind i et parti, som jeg har samarbejdet godt med i den tid, jeg har været på Christiansborg, siger Isabella Arendt til Avisen Danmark.
Hos De Konservative er partiformand Søren Pape Poulsen begejstret for, at den tidligere KD-formand har meldt sig under de konservative faner.
- Vi har før oplevet, at der er folk, som kommer og banker på vores dør. Og vores dør er altid åben. Isabella har en masse gåpåmod, noget vilje og et åbenlyst politisk talent. Jeg er imponeret over, at Isabella Arendt har kunnet klare det pres, det er at være formand for et parti med kun ét mandat i Folketinget, hvor man skal til alle forhandlinger. Kan hun klare det pres, kan hun også klare sig i den konservative folketingsgruppe, siger Søren Pape Poulsen til Avisen Danmark.
- Jeg vil især engagere mig i børne- og familiepolitikken. Sammen med Mette Abildgaard (politisk ordfører for K, red.) kæmpede jeg for at forhindre den øremærkede barsel til mænd, fordi det skal EU ikke blande sig i, og så er det klimapolitikken. Konservative ønsker en ambitiøs og markedsdrevet klimaomstilling, og det kan jeg virkelig se mig selv i, siger Isabella Arendt til Avisen Danmark.
Sent søndag aften indstillede bestyrelsen i den konservative vælgerforening i Hedensted Isabella Arendt som kredsens kandidat.