Hundredvis af pakistanske demonstranter brød mandag ind i den nationale tv-station PTV's hovedkvarter i den centrale Islamabad, lyder det fra tv-kanalen.
Senere blev de fjernet af pakistanske sikkerhedstropper, lyder det ifølge nyhedsbureauet AFP.
Tv-kanalen PTV viste direkte billeder af en flok mænd, der strømmede ind i bygningen efter at have stormet indgangen.
Hæren er blevet indkaldt for at genoprette ro og orden, rapporterer andre kanaler.
Kanalen har indstillet sendefladen og sender ikke længere tv-billeder.
- De har stormet lokalerne til PTV, sagde en nyhedsvært, inden skærmen gik i sort.
- PTV's ansatte, der udfører deres journalistiske pligter, får tæv, nåede han også at sige.
En anden tv-kanal ved navn Express viste billeder fra inde i bygningen med demonstranter, der bar gasmasker.
De stimlede sammen inde i tv-kanalens redaktionslokaler, men der var ikke tegn på vold.
Tidligere på dagen angreb demonstranter bevæbnet med sten og køller det pakistanske politi, hvilket skete blot timer efter, at hæren opfordrede til en fredelig løsning på de seneste måneders politiske krise.
Aktionen giver næring til de politiske spændinger i landet, der er plaget af et islamistisk oprør, kronisk mangel på el og en haltende økonomi.
Flere nylige protester har desuden skabt fornyet bekymring for et centralt problem i pakistansk politik, nemlig magtkampen mellem militær og politikere.
/ritzau/Reuters
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.