Administration 

OVERBLIK: Valgkampens opsigtsvækkende historier

Kandidater er blevet ekskluderet, der er blevet rejst erstatningskrav for en brækket arm - og så blev en kandidats navn ved en fejl forvekslet med Hitler. Valgkampen frem mod kommunal- og regionsrådsvalget 21. november har budt på mange opsigtsvækkende historier landet over. (Foto: Foto: Sophia Juliane Lydolph/Scanpix)

Sexorgie, gavekort til vælgerne og et frieri i avisannonce. Få overblik over valgkampens vilde historier.

Valgkampen op mod kommunalvalget 21. november har budt på flere opsigtsvækkende historier. Se et udpluk af dem her:

* Fravalgte byrådsmøde for sexorgie

Byrådsmedlem i Syddjurs Kommune og formand for familieudvalget, Per Zeidler fra Social Liberal Borgerliste, er ifølge Ritzaus oplysninger sigtet for rufferi i forbindelse med sexorgier i et tidligere forsamlingshus i Vejle.

Et af orgierne fandt angiveligt sted samtidig med et byrådsmøde. Zeidler er efterfølgende blevet afsat som udvalgsformand og har sygemeldt sig fra byrådsarbejdet og trukket sit kandidatur.

* Erstatning for brækket arm

Byrådskandidat for Det Sorte Register i Haderslev Ole Eli Christiansen brækkede armen under en vælgerdebat, fordi han faldt ned fra scenen.

Han krævede efterfølgende erstatning på en million kroner, men endte med at indgå et forlig, der ikke dræner kommunens pengekasse: Han får dækket udgifter til en ødelagt telefon, medicin og transport til og fra sygehuset.

Han vil også få hjælp til at tage sine valgplakater ned efter valget.

* Kandidat delte gavekort ud til vælgere

Charlotte Biskup (K) måtte trække sig som kandidat i Lyngby-Taarbæk Kommune, efter at hun i valgkampen uddelte gavekort sammen med en opfordring om at stemme på hende.

Gavekortet var på 300 kroner til en haveservice i Ølstykke, der hedder Den Grønne Trold, som ejes af en privat ven af Charlotte Biskup.

* Kaldte partifæller for uægte

DF'eren Per Hauge, der stillede op til kommunalvalget i Solrød, blev ekskluderet fra partiet med omgående virkning for illoyalitet. Årsagen var følgende tekst på hans valgplakat:

- Hvorfor bruge din stemme på den uægte vare = nummer et og to på DF's liste, når du med byrådsmedlem Per Hauge - nummer tre på listen kan få den ægte lokalpolitiker?

* Kandidat bifaldt sterilisation af flygtninge

Nye Borgerlige ekskluderede partiets spidskandidat i Frederikssund, Morten Johan Lintrup, efter at han bifaldt sterilisation af muslimske rohingya-flygtninge i Bangladesh.

Hans navn står dog stadig på listen, da den ikke kan laves om, og han opfordrer derfor folk til at stemme ham ind som uafhængigt medlem.

* Fældet for at opfordre til etnisk udrensning

Kandidat for Nye Borgerlige i Esbjerg Johnny Boalth Lambertsen har trukket sit kandidatur og meldt sig ud af partiet efter afsløringer af, at han gentagne gange har fremsat voldelige ytringer på sociale medier.

Han har blandt andet opfordret til etnisk udrensning og skrevet "skyd dem ned og lad dem ligge" om to personer, der skulle have slået en buschauffør.

* Kandidat ekskluderet for racistisk mail

Lars Kiil, der var opstillet for Nye Borgerlige i kommunalvalget i Gentofte Kommune og regionsrådsvalget i Region Hovedstaden, blev ekskluderet, efter at han havde sendt en racistisk mail til en stor gruppe borgere.

I mailen kaldte han blandt andet muslimer for en kræftsvulst, anklagede jøder for at stå bag den afrikanske og mellemøstlige indvandring i Europa og skrev om få at få kulturradikale landsforrædere op mod muren.

* Frieri i avisannonce

Folketingsmedlemmet Morten Marinus (DF) friede til sin kæreste, partifælle og byrådskandidat i Helsingør Freja Södergran, i en avisannonce på forsiden af Helsingør Dagblad.

Svarmulighederne i annoncen lød: 1: Ja, det vil jeg meget gerne. 2: Måske. 3: Hvad tror du selv. 4: Jeg vil hellere brække en arm. Hun svarede ja.

* 18-årig fik video med afbrænding af sin valgplakat

Jonas Haase (S), der opstiller i Aabenraa Kommune, fik tilsendt en video, hvor ukendte gerningsmænd brænder hans valgplakat af, mens de siger "så er der ild i bøssen".

Den 18-årige socialdemokrat er for nylig sprunget ud som homoseksuel og ser afbrændingen som en homofobisk hetz. Sagen er meldt til politiet.

* Annoncebommert udløste panik

Ugeavisen Esbjerg udkom med et annonceomslag på fire sider med alle Venstres kandidater. Ved en fejl stod der, at annonceomslaget var købt og betalt af Esbjerg Kommune.

Det er ikke alene ulovligt, det var også forkert, og det har Venstre siden haft travlt med at understrege alle steder.

* Spidskandidat beskyldte FCM for slavehandel

Henrik Kraglund, der er spidskandidat for Fælleslisten i Ikast-Brande, beskyldte på et valgmøde fodboldklubben FC Midtjylland for at drive sort slavehandel:

- Det er til at brække sig over, at FCM henter 14 år gamle drenge i Nigeria og tjekker, om de er dygtige nok. De giver dem godt nok lidt skolegang. Bliver de vraget, sendes de retur. Det er da sort slavehandel.

Han har fået en irettesættelse af partiet, der tager afstand fra udtalelsen, og han fortryder selv vendingen "sort slavehandel", men fastholder sin kritik.

* Kandidat blev kaldt Hitlers

Den radikale kandidat Katja Hillers fra Skanderborg Kommune blev ved en fejl kaldt Katja Hitlers i en valgannonce i Ry Ugeavis.

Fejlen lå hos avisen, og selv om Hillers var "træt af den", trak hun også lidt på smilebåndet, fordi hun "står for det direkte modsatte" af den tyske diktator, udtalte hun til TV2.

* Ungdomshuset inviterede til valgtæsk

Ungdomshuset i Københavns Nordvestkvarter inviterede til "valgtæsk", hvor programmet stod på at makulere valgkort og smadre valgplakater. I invitationen på Facebook lød det:

- Vi gider ikke fejre de politikere, der i minutiøse detaljer skal ruinere vores lokalsamfund de næste fire år. Vi vil tæske dem!

Opslaget vakte ikke overraskende harme blandt de kandidater, der stod til tæsk.

* Alternativet

Efter anklager om sexkrænkelser og en vild festkultur i Alternativet, kom det dagen før valget frem, at partiets afdeling i København ville holde valgfest med sexgynger og mørkerum på homobaren Monastic.

Der var dog tale om en misforståelse, der beror på, at baren normalt er udstyret med sexgynger og mørkerum - men ingen af delene vil være en del af valgfesten.

* Gratis bryllup på rådhuset

Både tidligere beskæftigelses- og integrationsborgmester Anna Mee Allerslev (R) og Venstres spidskandidat i København, Cecilia Lonning-Skovgaard, har gratis holdt bryllupsreception på Københavns Rådhus.

Sagen var medvirkende årsag til, at Anna Mee Allerslev trak sig fra politik, selv om hun efterbetalte 65.000 kroner for lån af hallen. Cecilia Lonning-Skovgaard har også betalt regningen på 65.000 kroner.

Kilder: Ritzau, JydskeVestkysten, Altinget, Adresseavisen Syddjurs, DR, Herning Folkeblad, Århus Stiftstidende, Sjællandske Medier, Ry Ugeavis, Ugeavisen Esbjerg, Helsingør Dagblad, Radio24syv, Berlingske, TV2 Lorry.

/ritzau/

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset