Flere børn er blandt ofrene for de to bomber, der mandag eksploderede i de tætpakkede gader nær mållinjen for maratonløbet i Boston.
En af de to dræbte er en otteårig dreng, skriver CNN. Mindst otte børn er blandt de over 130 sårede. Mange er hårdt kvæstede.
Bomberne eksploderede med få sekunders mellemrum og skabte panik blandt de tusindvis af tilskuere og deltagere. Afrevne lemmer lå spredt omkring på de blodbestænkte fortove.
Maratonløbet, der i år havde deltagelse af cirka 27.000 personer, havde været i gang i fire timer og ni minutter, da bomberne eksploderede.
- De kom ind med den ene person efter den anden med afrevne lemmer, siger Tim Davey, en af deltagerne i løbet.
Mange af de kvæstede blev bragt ind i et af de lægetelte, der var opstillet for at kunne yde hjælp til udmattede løbere.
Sammen med sin hustru forsøgte han at beskytte sine børn mod de grufulde syn af lemlæstede mennesker, fortæller han til amerikanske medier.
Ingen har endnu taget ansvar for angrebet, og politiet har ikke tilbageholdt mistænkte.
- Vi afhører mange, men ingen mistænkte er pågrebet, siger politikommissær Ed Davis fra politiet i Boston.
Politiet overvåger dog, ifølge NBC News, en af de sårede, som er indlagt på et af Bostons hospitaler, fordi han muligvis er involveret i angrebet.
Præsident Barack Obama garanterer, at de skyldige vil blive fundet.
- Vi har endnu ikke alle svarene. Vi ved fortsat ikke, hvem der stod bag og hvorfor. Men det skal vi nok finde ud. Vi skal nok finde dem og stille dem til ansvar, siger han i en tv-transmitteret tale fra Det Hvide Hus.
Ud over de to eksplosioner har politiet fundet yderligere to sprængladninger, som nu undersøges af teknikere.
- Der er tale om et koordineret angreb, siger Bill Keating, medlem af Repræsentanternes Hus og Det Nationale Sikkerhedsråd, til CNN.
Løbet i Boston har været afholdt siden 1897 og har hvert år deltagelse af adskillige danskere.
31-årige Jon Hadsund fra Aarhus var blandt de 74 danskere, der ifølge Boston Maratons hjemmeside var tilmeldt i år.
Han nåede i mål, inden de to eksplosioner fandt sted ved mållinjen.
- Jeg løb i mål en time før eksplosionerne. Så jeg havde fået mit tøj, mine bananer og alt muligt andet og var kommet tilbage til mit hotelværelse, da jeg hørte de her brag. Så jeg er ganske godt tilfreds med, at der ikke skete mig noget, siger Jon Hadsund til Ritzau.
Der er ingen meldinger om tilskadekomne danske statsborgere. Det oplyser vagthavende ved Udenrigsministeriets Borgerservice til Ritzau.
/ritzau/