Foreningen Save Zimbabwe havde i søndags indkaldt til et fredeligt bønnemøde i en forstad til hovedstaden Harare. Og hjælp fra oven er der rigeligt brug for i Zimbabwe.
Inflationen er over 1.700 procent. Levealderen er en af verdens laveste. Der er ikke nok mad til den i forvejen fattige og udsultede befolkning. Og i stedet for at hjælpe sit land strammer diktator Robert Mugabe igen og igen grebet.
I søndags gik politiet til angreb på de forsamlede til bønnemødet. En blev dræbt og seks ledende medlemmer af oppositionspartiet Movement for Democratic Change (MDC) blev anholdt. Deriblandt partiets formand, Morgan Tsvangirai.
»Jeg er meget, meget bekymret for mine venner,« siger oppositionspolitikeren David Coltart til Nyhedsavisen.
Overfaldet af politiet
Coltart er på et kort besøg i Finland og har derfor undgået politiet i denne omgang. Men han er i løbende kontakt med Zimbabwe.
»Der er ingen tvivl om, at Morgan Tsvangirai er blevet overfaldet af politiet. Hans advokat så ham på politistationen. Men det er langt mere bekymrende med dem, hvis advokater ikke har fået lov til at se dem. Når man ikke kan få adgang, så er det et tegn på, at folk bliver tortureret,« siger David Coltart.
Ren katastrofe
Situationen i Zimbabwe er gået fra slem til værre til katastrofal. Og David Coltart rejser verden rundt for at råbe regeringer op. Men det er en kamp mod vindmøller lige nu.
»Der er en fuldstændig katastrofal situation lige nu, som verden ignorerer fuldstændig,« siger han.
Han lyder træt, når han taler om Mugabes styre. Og endnu mere, da snakken falder på Mugabes fremtid som præsident. For nylig meddelte Zimbabwes diktator i et interview i anledning af sin 83-års fødselsdag, at han fortsætter på posten.
»Tanken om yderligere seks år under Mugabes styre er altødelæggende. Zimbabwe er et samfund i total opløsning, og jeg ser det her (anholdelsen af oppositionsledere, red.) som et tegn på desperation hos Mugabe. Han har aldrig haft ryggen så meget mod muren, men diktatorer løsner jo desværre ikke grebet i sådan en situation,« siger David Coltart.
Det eneste positive ved anholdelserne er ifølge Coltart, at det måske kan samle oppositionen, som det seneste år har været splittet i to fraktioner inden for MDC.
Arthur Mutambara, som leder den mindste fraktion, har ingen dog set, siden han blev slæbt væk af politiet i søndags.