Danmark spiller uden sit absolut bedste kort i kampen mod Holland.
Nicklas Bendtner når ikke at blive sin skade kvit og er altså derfor ikke at finde blandt landstrænerens udvalgte mandag eftermiddag, når Danmark spiller sin første kamp til VM. Det oplyser Morten Olsen.
"Realistisk set kan han nok ikke spille mod Holland, men så håber vi, at han kan være med i en af de kommende kampe," lyder den triste melding fra landstræneren til TV 2 Sporten kort før spillerne løb på træningsbanen her til formiddag.
Det er fortsat den lyskenskade, som har plaget den store dansker igennem en længere periode.
Og da Olsen skulle svare ærligt på, om hvorvidt han tror, at hans stjerneangriber spiller eller ej, var svaret desværre meget klart:
"Nej, det gør jeg ikke," lød det kortfattet fra Olsen, som understregede vigtigheden i at være 100 procent på toppen, hvis man skal gøre sig ved et VM.
Ud over Bendtner var hverken Patrick Mitiliga eller Simon Kjær med til dagens træning, og det er fortsat uvist, om de bliver klar eller ej.