Sportschef Ole Bjur siger god for at gå ned i løn, hvilket er en del af Brøndby-ledelsens plan for at redde den økonomisk pressede klub.
- Jeg synes ikke, at dette er specielt sjovt. Det er ikke sådan, at vi går rundt med armene i vejret og jubler, men det er stadig positivt, hvis den redningsplan er det, der skal til for, at vi kan have en klub i morgen og fremover på fornuftige økonomiske vilkår.
- Det er aldrig sjovt at gå ned i løn, og det tror jeg, at alle vi sige, men det er et klart "ja" fra min side, lyder det fra Ole Bjur.
Lønomkostningerne skal permanent reduceres med 10 procent og i en tremåneders periode ekstraordinært med yderligere 15 procent.
Hvad sker der for spillere, der ikke går med til at gå ned i løn?
- Nu afventer vi tilbagemeldingerne fra spillerne, og så kigger vi på det, siger Ole Bjur.
Du kan ikke sige noget generelt om, hvad der sker med spillere, som ikke accepterer en lønnedgang? Kan de for eksempel forlade klubben?
- Det kommer jeg ikke til at udtale mig om lige nu.
Har du opfordret spillerne til at gå ned i løn?
- Nej, vi har ikke talt om det så meget endnu. Men vi kan ikke undgå at støde ind i hinanden. Spillerne har fri onsdag, og så taler vi sammen torsdag, men der er sikkert nogle af dem, som vil kontakte mig for at drøfte noget inden da, siger Ole Bjur.
Både du og træner Auri Skarbalius siger ja til en lønnedgang. Det er vel et vigtigt signal at sende?
- Det er det forhåbentligt. Jeg tænker ikke så meget på signalværdien på den måde. For mig er der ikke noget at diskutere, og jeg er ikke i tvivl om, at det her er det, der skal til.
- Så tænker jeg ikke mere over det. Men det er op til den enkelte, hvad man vil gøre, lyder det fra Ole Bjur.
Brøndby-ledelsen forventer svar fra alle sine medarbejdere i forhold til redningsplanen på torsdag.
Hvis Brøndby forbliver i Superligaen, hvor klubben overvintrer på sidstepladsen, så får medarbejderne de yderligere 15 procent, som de skal gå ned i løn, tilbagebetalt.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.