Tom Hanks og hans kone, Rita Wilson, har noget at fejre i denne uge – de er nemlig netop blevet græske statsborgere.
Det skriver Grækenlands premierminister, Kyriakos Mitsotakis, på Instagram til et billede, hvor de nybagte grækere stolte viser deres nye pas frem.
Stjerne-skuespilleren og hans kone besøger ofte landet – og ejer såmænd også en ejendom på øen Patmos.
Tom Hanks har aldrig lagt skjul på sin kærlighed til landet ved Middelhavet.
– Grækenland er himlen… Jeg har været over det meste af verden, de smukkeste steder i verden, men intet slår Grækenland. Landet, himlen, vandet – det er godt for din sjæl, det er et helende sted, sagde han i forbindelse med Golden Globe-uddelingen tidligere på året.
Parret – og deres børn – var faktisk allerede æresborgere i Grækenland. Det blev de udnævnt til, efter Tom Hanks’ store indsats for at skaffe opmærksomhed om de omfattende brande, der hærgede landet i 2018.
Rita Wilson har græsk blod i årene, og i forbindelse med deres bryllup for 32 år sien, konverterede Tom Hanks til den græsk-ortodokse kirke.
Tom Hanks har endnu ikke selv kommenteret sit nye statsborgerskab.
Her er den græske premiereministers opslag, hvor han byder velkommen til de to nye, græske statsborger.