Rygterne har floreret i lang tid, men nu er det officielt.
Til sommer er fodboldspilleren Robert Lewandowski fortid hos den tyske klub Borussia Dortmund, hvor han har kontraktudløb.
Lige så lidt overraskende er det, at den polske målmaskine skifter til Dortmunds tyske rival Bayern München, der længe har været på udkig efter angriberen.
Robert Lewandowski får en femårig kontrakt hos de tyske mestre og Champions League-vindere, så han er i klubben frem til udgangen af juni 2019.
- Vi er meget tilfredse med, at denne transfer er lykkedes for os, siger Bayern Münchens bestyrelsesformand, Karl-Heinz Rummenigge, til klubbens hjemmeside.
- Robert Lewandowski er en af de bedste angribere i verden. Han vil forstærke holdet i FC Bayern og vil give os endnu et skub, siger Rummenigge.
25-årige Robert Lewandowski er delt topscorer i Bundesligaen med 11 mål.
I sidste sæson scorede han 24 ligamål, mens det blev til 22 ligamål i sæsonen før, så Robert Lewandowski er noget nær det tætteste, man kan komme en målgarant i Bundesligaen.
Polakken huskes også for sine fire scoringer i Dortmunds 4-1-sejr hjemme over Real Madrid i semifinalerne i Champions League sidste år.
Dortmund tabte senere finalen 1-2 til netop Bayern München, som desuden vandt det tyske mesterskab og den nationale pokalturnering.
Sidste sommer var Bayern München også på rov hos Dortmund, da den sydtyske storklub købte stjernespilleren Mario Götze.
Robert Lewandowski har spillet for Dortmund siden sommeren 2010, da han skiftede fra Lech Poznan i hjemlandet.
/ritzau/