Det hjælper ikke at få en god uddannelse, hvis den er alt for kort.
Sådan lyder det fra flere officerer, som peger på, at de danske soldater, der sendes til den dødsensfarlige Helmand-provins i Afghanistan, ikke har tilstrækkelig tid til at lære at bruge våben og køretøjer, inden de sendes ud.
Det skriver Information onsdag.
I stedet må soldaterne klare hængepartierne i Camp Bastion i Afghanistan, og det kritiseres blandt andet af kaptajn Jesper Olsen, der kom hjem fra Helmand tidligere på året.
- Men man skal ikke bruge tid i missionsområdet på at blive fortrolig med sit udstyr. Det skaber usikkerhedsmomenter. Soldaten skal ikke tænke på, om hans lasersigte virker, eller hvad den røde lampe betyder, der pludselig blinker i instrumentbrættet. Han skal have fokus på opgaven, og det får han kun, hvis han føler sig klar, siger Jesper Olsen til Information.
Hærens Kampskole afviser dog, at gøre uddannelsen længere, inden udsendelse.
- Følger man planen, som den står i Standard Uddannelses Forløbet, så kan det lade sig gøre. Lige akkurat, siger uddannelseschef Oberstløjtnant A. B. Madsen til Information.