Administration 

Østrig vil ikke være uhyrernes land

Krimi
AppleMark

Østrig har fået ry som uhyrernes land. Nu sætter kansler Gusenbauer en charmeoffensiv i gang, for overalt kan forbrydelser ske - og ske uden indgriben.

• Advokaten: Fritzl skal ikke i fængsel
• Voldtog datter for øjnene af børnene
• Norsk advokat: Fritzl er ikke så slem
• Sådan blev Fritzl et monster
• Kerstin Fritzl er tæt på at dø
• Avis: Fritzl tidligere dømt for voldtægt
• Lejer var tæt på at opdage skræk-kælderen
• Billeder af incest-ofre er millioner værd
• Incest-monster efterforskes for mord på 17-årig
• Incest-bøddel risikerer fængsel på livstid

Billederne af idylliske bakketoppe og en ung Maria, der jodler om Østrigs fortræffeligheder, er forsvundet. Sig ordet Østrig, og følelsen af grusomhed dukker op i stedet.

For anden gang på få år oplever landet en fuldstændig pervers og forfærdelig tragedie, hvor endnu en ung pige er blevet spærret inde i en kælder i årevis. Først Natascha Kampusch, nu datteren Elisabeth Fritzl, der desuden fik børn i sit fangeskab.

Sound of musik er skiftet ud med lyden af horror - en lyd, man ikke er vant til.

Østrig er ikke USA

»Warum?« står der skrevet med rød maling på et skilt, som nogle aktivister har sat op.

Det giver ikke mening i Amstetten, hvor Josef Fritzl i 24 år indespærrede sin datter.

»I Amerika er det o.k., men her er det uforståeligt. Det ville være almindeligt i Amerika, for dér foregår der så mange andre ting. Men Østrig og Amerika er ikke det samme, og jeg synes, det er forfærdeligt, at sådan noget er foregået her,« siger bebeboer i Amstetten Antia Punz, mens datteren Laura leger på Ybbsstrasse foran skrækhuset.

Lærte at passe sig selv

Men det er altså sket. Ingen har opdaget, eller i hvert fald sagt, noget. Både Wolfgang Priklopil og Josef Fritzl fik lov til at udføre deres umenneskelige handlinger.

Hvorfor sker det lige her , spørger mennesker verden over, for Anita Punz har ret i, at Østrig jo netop ikke er USA.

Måske handler det om landets fortid og folkefærd. Her på Ybbsstrasse, hvor bageren lokker folk til med nybagt brød, og blomsterhandleren har sine farvestrålende varer ude på gaden, er husene lukket til.

Man taler ikke med dem på den anden side af vejen og hilser kun på de nærmeste naboer.

Denne lukkethed stammer måske fra nazi-tiden, hvor landet blev indlemmet i Det Tredje Rige. Ikke bare lærte man at holde sig for sig selv, man lærte også at leve i et topstyret samfund.

Levn fra nazi-tiden

»Østrigere er vant til at adlyde alle autoriteter. De er ekstremt katolske, de fleste af dem, og i nazi-tiden var den officielle hilsen grüssgott und heil Hitler . Mange af dem føler, at de er en ø uden for resten af verden,« siger ejeren af en lokal restaurant.

Landet har tidligere gemt på hemmeligheder og pyntet på sin fortid. Under Anden Verdenskrig stod Østrig for deportationen af flest jøder, og der lå to koncentrationslejre i landet. Myndighederne strategi har været at holde en masse følsomme ting væk fra medierne, så det østrigske folk har blevet opdraget til at fortie.

Genovese-syndromet

Men i virkeligheden handler det om, at grusomheder kan ske alle steder, og at alle mennesker kan vende det blinde øje til.

Vi kender det herhjemme fra sagen om den unge pige, der blev slæbt gennem Nørrebro i København og tre gange voldtaget undervejs, uden at nogen forbipasserende greb ind.

Den manglende indgriben kaldes Genovese-syndromet og er opkaldt efter en sag i USA i 1964, hvor 28-årige Kitty Genovese blev stukket ned. Der var 38 vidner til ugerningen, men alle troede, at de andre havde kaldt efter hjælp. Desuden turde ingen blive blandet ind i forbrydelsen.

Syndromet kaldes også the bystander effect og beskriver den psykologiske påvirkning ved, at ingen gør noget, fordi ingen vil påtage sig ansvaret. Nogle er også bange for at tabe ansigt, hvis offeret ikke ønsker hjælp, eller man måske har mistolket situationen.

Godt nok var der ingen direkte vidner til Josef Fritzls grusomheder, men mistroiske folk har opført sig helt normalt ved at lade familien passe sig selv. Og uhyret Josef Fritzl kunne lige så godt leve i Danmark.

Ikke specielt østrigsk.

Samme konklusion prøver Østrigs præsident Heinz Fischer at sælge. I onsdags udtalte han, at »der intet uransageligt østrigsk er i denne sag.«

Der er snart gået to uger, siden Elisabeth Fritzl igen så sollyset og fortalte sin historie til en måbende, kvindelig betjent.

På byens torv i Amstetten, hvor grønne træer skygger for de udendørs caféer, hænger der reklamer for en kommende majfest. Et bredt stykke papir proklamerer, at festen nu er aflyst. Ikke bare en by men en helt land, en hel verden er stadig i chok.

Østrigs kansler, Alfred Gusenbauer, har en hård opgave foran sig, hvis postkort-idyllen og lyden af musik igen skal være det første, man tænker på, når Østrig dukker op. Han er allerede i gang med en charmeoffensiv og har hyret adskillige pr-agenter. Og budskabet til omverdenen er klart:

»Det er ikke Østrig, der er forbryderen. Det er en uhyggelig kriminalsag, men den er et enkeltstående tilfælde. Hele landet skal ikke være gidsel af én mands gerninger.«

faktaboks

Tidligere har verden oplevet lignende sager, hvor piger og kvinder er blevet spærret inde. Nogle af de kendte er:

Marc Dutroux-sagen

I 1996 kidnappede belgiske Marc Dutroux Julie Lejeune og Mélissa Russo på otte år.

Han misbrugte dem og lavede pornofilm i en fangekælder i et af sine tomme huse. Senere på året kidnappede han sammen med sin ven Michel Lelièvre to andre piger. 17-årige An Marchal og den 19-årige Eefje Lambrecks blev lænket til hans seng og blev senere slået ihjel.

De to otte-årige i fangekælderen sultede ihjel. Desuden kidnappede Marc Dutroux den femte og sjette pige på henholdsvis 12 og 14 år. De to blev fundet i live i fangekælderen, da et vidne havde set Doutrous nummerplade og kunne lede politiet på sporet.

Kampusch-sagen

Den 10-årige østrigske pige Natascha Kampusch blev i 1998 kidnappet af Wolfgang Priklopil og holdt fanget i hans kælder. Hun havde både frivillig og ufrivillig sex med ham.

Otte år senere lykkedes det Kampusch at stikke af, da hun fik lov at støvsuge hans bil i det fri.

Sydhavns-sagen

En 19-årig pige blev i Sydhavnen i København holdt fanget i et skur af sin libanesiske kæreste. Her blev hun voldsomt tortureret i ni dage.

Det lykkedes pigen at flygte over et hegn og ind i en tømmerhandel, hvor hun kaldte efter hjælp. Hendes kæreste havde i over et år mishandlet hende og tidligere hugget hendes tommelfinger af.

Tønder-sagen

En far fra Tønder havde i årevis ladet mænd voldtage og på anden vis seksuelt misbruge sine to døtre, da han i 2004 blev anholdt efter et anonymt tip.

Pigerne var helt små, da overgrebene begyndte, hvor mænd fra hele egnen kom til huset for at købe pædofili-sex. Pigerne var dog ikke spærrede inde, men de fik heller ikke lov til at forlade hjemmet.

biler på en motorvej
Helt vildt

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning