Det bliver en offensiv plan, som Barack Obama i nat vil præsentere omkring den kommende strategi i Afghanistan.
Det fortæller statsminister Lars Løkke Rasmussen, efter han har haft en telefonsamtale med Barack Obama, der ringede til sin danske kollega og informerede om Afghanistan.
Statsministeren ville ikke løfte sløret for detaljerne i planen, men kunne på sit ugentlige pressemøde fortælle, at han ser frem til præsidentens fremlæggelse.
"Det vil være offensivt, og det vil fremme det tidspunkt, hvor afghanistan selv kan tage over og varetage deres egen sikkerhed," siger Lars Løkke.
Det ventes, at Barack Obama vil offentliggøre en plan, hvor USA sender mellem 30-35.000 ekstra soldater til Afghanistan, mens de øvrige Nato-lande ventes at sende 5-6.000 ekstra soldater til det krigshærgede land.
Den danske forsvarsminister Søren Gade (V) fortæller til Newspaq, at de ekstra soldater bl.a. kommer de danske tropper til hjælp i den sydlige del af landet.