På papiret taler alt for en sejr til de fynske gæster, men selvom OB sandsynligvis kommer til at dominere opgøret mod FC Midtjylland, kan midtjyderne godt gå hen og overraske.
Det mener Morten Bruun, der er fodboldkommentator på Kanal 5.
"Isoleret set vil en udekamp mod FC Midtjylland ikke være en kamp, man ser på allerede inden sæsonen og tænker, at den skal man have tre point ud af - heller ikke for et tophold som OB," siger han og fortsætter:
"Der er altid en vis usikkerhed omkring en sæsonpremiere. Og FC Midtjylland er traditionelt meget stærke på deres eget stadion, så OB skal ikke kaste håndklædet i ringen, hvis de taber eller må nøjes med uafgjort."
OB har 38 point på førstepladsen i ligaen - ét point foran rivalerne fra FC København. FC Midtjylland ligger nummer ti med 21 point.
Realistisk set bliver det da også svært for de midtjyske ulve at æde sig ind på OB, erkender Morten Bruun.
"Man må sætte store spørgsmålstegn omkring FC Midtjylland, efter de har måttet skille sig af med flere bærende kræfter og slet ikke har så meget som overvejet at erstatte dem. De skal have glæde af de spillere, der kommer fra deres akademi. Selvom der uomtvisteligt er mange talenter iblandt, er det jo ikke helt sikkert, at de ligefrem vil være i stand til at dominere en SAS Liga-kamp."
Skulle dagens kamp ende med et nederlag til et af holdene, får taberne dog mulighed for en revanche meget snart. De to mandskaber møder nemlig hinanden igen på fynsk jord allerede den 29. marts.