Middagen er reddet for mange danskere til nytårsaften.
Der er nemlig torsk nok til alle i rigelige mængder i år.
Tidligere har danskerne halset rundt i fiskebutikkerne for at få nytårstorsken i hus. Men i år svømmer vi i torsk.
Det er blandt andet fordi, der i år er mange arbejdsdage for fiskerne at fange torsk i - samt den isnende kule, siger direktør Anders Clausen fra P. Clausens Fiskehandel i Århus.
"Det har været det, vi kalder perfekt torskevejr. Det vil sige godt med frost, så torsken samler sig i klumper," siger han til Newspaq.
De mange torsk giver gode priser for os forbrugere.
"Generelt har torskepriserne været fornuftige i år. Små 30 kroner per halvkilo. Tidligere har vi ligget dobbelt så højt," fortæller Anders Clausen.
Kulden gør også, at de torsk som ender på tallerknen også selv har spist godt.
Torsken lever af krabber og skaldyr, og på grund af kulden, er de ikke så hurtige på bunden. Derfor kan torsken æde sig fed i langsomme skaldyr, inden den ender som nytårets konge.